Václav Souček: Středa jedenáctého září

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Teroristický útok na budovy Světového obchodního centra v New Yorku 11. září 2011.

Máme dnes středu. Měl by to být den jako každý jiný, kdyby nebylo toho výročí. Od středy 11. září 2001 se ocitl civilizovaný svět v nevyhlášené válce s terorismem.

Bezprecedentní útok civilními letadly na dvě věže obchodního centra v NYC předznamenal úporný zápas konvenčními i neobyčejnými zbraněmi, a opakované pokusy o změny poměru sil, o nadvládu. Dobývání prostoru od té doby probíhá důmyslnými, jakož i zoufalými prostředky, včetně nehumánních transferů žen a dětí, v nichž jde jak o budoucí existence, tak o holé životy.

S plavbami (a s pochody) bosých s mobilními telefony si civilizovaný svět neví rady, neboť je názorově roztříštěn - i přičiněním svých obchodních zájmů.

Wladimír Kaminer: Rusové v Berlíně

Zato 11. září roku 1989 je ozdobeno vavřínovými listy; v ten den Maďarsko učinilo prostupné hranice pro uprchlíky z tehdejšího východního Německa do Rakouska, což znamenalo začátek konce východního bloku.

Kalendářní datum je v tom tedy nevinně. Dějinné zlomy nenastávají jen k Novému roku, jak ty škaredé, tak ty signalizující světlejší zítřky.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související