Václav Souček: Šrapnely

17. květen 2017
Granát

Zatímco recepturu Semtexu – jak pravil odborník na trhaviny – můžete při troše snahy najít na internetu, ale v koupelně si Semtex neuplácáte, o rétorické „šrapnely“ žádná nouze. Ten poslední letmo utrousil na adresu novinářů náš pan prezident v chůzi, po boku ruského prezidenta, jenž neprodleně cítil potřebu brizanci jeho výroku zmírnit. Odezvy v médiích na sebe nedaly čekat; trapný žert přivolá daleko více pozornosti než povedený.

0:00
/
0:00

O novinářích se traduje, že jsou to hlídací psi demokracie, a odposlechy jim slouží jako psům slechy. Řadit všechny mezi věrné tomuto poslání je stejně omylné, jako házet je do jednoho pytle duší služebných. Starší generace totiž živě pamatuje doby, kdy novináři se stranickou legitkou sloužili jako lokajové v livrejích, tudíž si zdravou pochybnost o úrovni médií uchovává.

A pokud jde o verbální „šrapnely“, adresované obcí novinářů, ale hlavně veřejností neveřejně na adresu politiků – pana prezidenta nevyjímaje – bouchá to čas od času nad novinami a u televize jak u Verdunu.

Publicista Václav Souček glosuje současné kulturní, společenské i politické dění na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Slyšet je můžete v 6:50 hodin.