Václav Souček: Památeční

Klokotská alej v Táboře, stromořadí, sníh, zima, cesta
Klokotská alej v Táboře, stromořadí, sníh, zima, cesta
0:00
/
0:00

Pár slov o tom, co roste jako dříví v lese. Odborníky dendrology bychom snad u nás našli. 

Nedaleko České Lípy najdete oboru s alejí mocných, více než stoletých tisů. O památeční lípy a duby u nás žádná nouze. Čas od času se stávají i ty památkově chráněné středem pozornosti, nejčastěji proto, že překážejí.

Neboť omotá-li někdo audinou švestku za škarpou, bývá dřevina bez viny; ale třikrát běda zeleným alejím, vysázeným kdysi v dobrém úmyslu hned vedle vozovky. Nečiníme potom rozdílu mezi střetem se zábradlím, betonovým mostkem, dopravní značkou, sloupem; živý kmen je považován za pevnou překážku, za spoluviníka, a často nastupuje zásah jak z doby majora Terazkyho: popíliť! To pak má člověk sto chutí lobbovat, aby vozovky v alejích byly zachovány pro kočáry a vozataje, pouze štětované, a s přikázanou čtyřicítkou.

Unikátní alej víc než stoletých stromů komplikuje opravu silnice do Božanova na Broumovsku

Až zase převezme žezlo od paní zimy rozmarné jaro, dopřejte si, milovníci rychlosti, požitku květnového výletu zeleným tunelem některé z dosud zachovaných alejí. Stačí se jí loudat kilometr, aby se zabydlela ve Vaší mysli jako památeční. Chránit živý strom je lepší, než se o něj rozbít.