Václav Souček: Opatření pro a proti

3. červenec 2018
Migranti opouští záchranářskou loď na pobřeží u Tripolisu (19.6.2018)

„Musíme zabránit přílivu migrantů a najít způsob, jak je přerozdělit" uvedl předseda Evropského parlamentu v našem tisku ještě před dalším kolem jednání o migrantech. Do závorky dejme, že bez migrantů. 

Z úzkostného i soucitného pohledu se s tím dá souhlasit i nesouhlasit. Energicky zamezit náporu zvenčí se odhodlaly USA, o přerozdělování se tam příliš řeč nevede.

Když matička Evropa otevřela náruč migraci prostřednictvím německé kancléřky, okamžitě se s povinnými kvótami se zlou potázala u států, jež svou chabou státní suverenitu ze všech sil brání. Z programu dalších svízelných jednání tak vyvstala jiná postupná opatření; přerozdělení dobrovolná, a co především - vydatná finanční a humanitární pomoc zemím migraci produkujícím. Předcházet tomu má budování třídících středisek, center, potažmo i táborů na severu Afriky i na pobřeží Evropy.

Což může výhledově zmobilizovat další davy, konzumující finanční a humanitární pomoc na pomyslných, na cestu schystaných kufrech. K čemu dojde, jakmile prameny přídělových systémů vyschnou?