Václav Souček: O churavění demokracie

Evropská unie a vlajky států
Evropská unie a vlajky států

Můžete přemítat hodně dlouho, komu, čemu a proč kdy pomohly rezoluce. Ta poslední vzešla z půdy Evropského parlamentu, ostře kritizuje postoje Maďarska, neboť prý porušuje uznávané demokratické hodnoty Evropské unie. 

Souznějící mediální agentury se nerozpakují plísnit premiéra Orbána, přestože jeho strana s převahou vyhrává tamní volby. Čeští europoslanci se názorově rozpoltili, někteří se k rezoluci připojili - buď z vůle vlastní, nebo z vůle příslušných frakcí. Jiní - rovněž ze svobodné vůle - hlasovali opačně.

Výrazný otazník se tyčí ještě před vykřičníkem; že by direktivní rezoluce měly sílu léčit chátrající zdraví demokracie v tom kterém suverénním státě? Kudy se potom ubíraly spásné starosti početného sboru Europarlamentu v době, kdy Anglie nahlas uvažovala o odstoupení z EU?

Ne vždycky se povede vybalancovat postavení europoslance bez ztráty kytičky, natož celého pugétu. Rozhodně pak není radno ordinovat churavějící demokracii univerzální „demokra-kůru“ proti její vůli. Se silovým užíváním demokracie jsou vůbec nedobré zkušenosti.