Václav Souček: Jednoduše a složitě

15. červenec 2017
Donald Trump během návštěvy Polska

Jednoduchého shrnutí dosavadního efektu evropské inspekční cesty amerického prezidenta Donalda Trumpa se můžete dočíst v odvážné novinářské zkratce; podle ní přiletěl do Polska mluvit, a do Německa jednat.

Jinak řečeno – pobyl krátce, především obchodně. Rýsuje se, že Polsko bude odebírat americký plyn coby spotřebitel, ale také jako re-distributor, což znamená, že odbytu ruského plynu v Evropě vyroste silná konkurence. Za normálních okolností by konkurenční půtky vyřešil trh, to by ovšem nesměly být ve hře také velmocenské strategie včetně vojenských.

Devastační pouliční kravály – rádoby na protest hamburského summitu – doznívaly ještě v tomto týdnu, a mnohá média je přičetla nepříliš lichotivě první dámě Německa a levičáckým radikálům. S takovými přílepky je však třeba zacházet velmi opatrně; svět je příliš složitý na jednoduchá značkování teritorií, natož pak vypalování cejchů.

Publicista Václav Souček glosuje současné kulturní, společenské i politické dění na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Slyšet je můžete v 6:50 hodin.