Václav Souček: Co se vleče

20. květen 2017
03092502.jpeg

Nákup letounů CASA se dostává k soudnímu jednání po pěti letech po obvinění. Kdyby to byla flotila, nebo eskadra… dejme tomu, ale jde o kusy; o kusy zřetelně a porovnatelně předražené. Ve hře jsou stovky milionů a právnická bitka o odborné znalecké posudky, podle sekce vyzbrojování ministerstva obrany zbytečně drahé.

Co tedy bylo zbytečně drahé, musí určit taxativně soud. Složitá je úvaha nad tím, do jaké míry soud objeví hranice mezi politickou, úřední, a trestní odpovědností. Aktuální ministr obrany je mimo hru, byvší ministryně Vlasta Parkanová zato nikoliv, třebaže zavinění striktně odmítá a k soudu nemíní chodit.

Přičtěme ještě někdejší sopečné stanovisko Miroslava Kalouska, jenž důrazně pohovořil o tom, že veřejnosti je do nákupu armádní výzbroje zhola nic, neboť takové záležitosti podléhají nejvyššímu stupni utajení.

Co se vleče – neuteče. Z takového úhlu pohledu se nelze divit dosud neobjasněné vraždě posledního Přemyslovce. Nákup letounů CASA je teprve osm let mladý.

Publicista Václav Souček glosuje současné kulturní, společenské i politické dění na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Slyšet je můžete v 6:50 hodin.