V Třebechovicích pod Orebem budou bezpečnější hned tři železniční přejezdy. Za miliony korun

Přejezd u nádraží v Jistebníku
Přejezd u nádraží v Jistebníku
V Třebechovicích pod Orebem se opravují hned tři železniční přejezdy najednou. Budou mít lepší bezpečnostní zařízení. Správa železniční dopravní cesty do nich investuje 27,5 milionu korun. Na každém z těchto přejezdů se v minulosti stala vážná dopravní nehoda. Nejtragičtější byla srážka vlaku s kloubovým autobusem.

„Na tu tragickou nehodu před 28 lety si vzpomínám velice přesně. Protože tenkrát jsem jel ze zaměstnání od vlaku na kole domů. A dozvěděl jsem se to od lidí, kteří chodili od autobusu," vzpomíná na tragickou událost místní obyvatel Třebechovic pod Orebem Otto Nosek.

V roce 1990 se na nechráněném železničním přejezdu srazil osobní vlak s kloubovým autobusem ČSAD. Při nehodě zemřelo šest lidí a pět bylo těžce zraněných.

Čtěte také

„Dojel jsem tak asi 50 metrů k tomu a viděl jsem ten nabouraný autobus. Vzadu to bylo celé rozevřené a udělalo to na mne hrozný dojem. Tak jsem zastavil jen na chvíli a pak jsem zmizel pryč, protože tam u těch obětí a zraněných byli záchranáři," říká Otto Nosek.

Se starostou Třebechovic pod Orebem Jiřím Němcem teď stojíme u železničního přejezdu v místě, kde se stala ta nejhorší nehoda: „Stojíme v ulici Pardubické na přejezdu, kde se právě pracuje."

Pokračují tu výkopové práce, příprava kabelů a začíná se zkoušet i instalované zařízení

„Jedná se celkem o tři přejezdy. Jeden je právě v ulici Pardubické, další je v ulici Na stavě a třetí je v ulici Týnišťské. Na všech těchto třech přejezdech již v minulosti byly nehody, které končily smrtí. Poslední nehoda, která byla na těchto přejezdech, byla před rokem a půl v ulici Na stavě a obětí byla mladá dívka," upřesňuje Jiří Němec.

Železniční přejezd - signalizační zařízení

Všechny tři železniční přejezdy v Třebechovicích jsou již připraveny na instalaci nových závor

Více říká Jindřich Červený ze Správy železniční dopravní cesty v Hradci Králové: „Na železničních přejezdech v Třebechovicích dochází ke kompletní rekonstrukci technologie. Budou zde osazeny nejnovější zabezpečovací systémy. Všechny tři přejezdy zde budou doplněny o mechanické závory. A stávající výstražníky budou nahrazeny novými s LED svítilnami. Jeden z těch železničních přejezdů u STK v Třebechovicích bude osazen i nejnovějším kamerovým systémem."

Práce na třech přejezdech by měly být hotové na přelomu dubna a května.