V Rychnově nad Kněžnou si lidé mohou opět půjčovat knížky. Město otevřelo novou knihovnu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy V Rychnově nad Kněžnou je otevřena nová knihovna za zhruba 95 milionů korun

V Rychnově nad Kněžnou je otevřena nová knihovna. Za přibližně 95 milionů korun ji město nechalo přestavět z nevyužívaného kina. Kvůli pandemii koronaviru musí ale zatím čtenáři počítat s omezeným provozem.

„Knihovna je konečně připravena. Ale musíme říct, že ne tak, jak jsme si představovali," říká knihovnice Lenka Frejvaldová.

Čtenáři budou muset zatím dodržovat hygienická opatření kvůli koronaviru. Každý si povinně před vstupem vydezinfikuje ruce a zaměstnanci budou hlídat, aby v budově nebylo více než 10 osob.

Jak to bude s vrácením knížek, popisuje Lenka Frejvaldová.
„Čtenář přijde do knihovny a vrátí knihy, které měl půjčené. My je převezmeme, odepíšeme si je a potom budou převezeny do šatny, kde je připravena karanténa. Tady knížky zůstanou 48 hodin stranou a bude se na ně pouštět ultrafialové světlo aby se dezinfikovaly. Teprve pak se knihy vrátí zpět do fondu."

V Rychnově nad Kněžnou je otevřena nová knihovna za zhruba 95 milionů korun

Co všechno můžou v příštích dnech lidé využívat, popisuje vedoucí knihovny Naděžda Kaločová.
„V tuto chvíli máme pro čtenáře připravenu půjčovnu pro dospělé a pro děti, kde mohou pobýt maximálně deset minut. Čítárna a multifunkční sál v provozu momentálně nejsou."

Podle Naděždy Kaločové trvala příprava nové knihovny několik týdnů.
„Všechny publikace se musely roztřídit, to znamená beletrie podle abecedy, naučná literatura podle jednotlivých oborů. Dále se musely připravit sklady, ty se rovnají podle čísel. Tedy tam se rovnala zvlášť beletrie i naučná literatura podle čísel. Mezitím jsme dělali probírky, takže jsme i vyřazovali. Dál jsme museli zajistit popsání všech místností a regálů."

Půjčovní doba je pondělí, středa, pátek. Více informací lidé najdou na webových stránkách www.kulturark.cz.

Spustit audio
autoři: Vojtěch Krátký , baj

Související