V Rychnově nad Kněžnou se otevře opravený zámecký areál, včetně kostela od slavného Santiniho

11. květen 2023 08:51

Po více než pěti letech oprav se v červnu veřejnosti znovu otevře v Rychnově nad Kněžnou sídlo rodu Kolowratů i zámecký kostel Nejsvětější trojice od slavného architekta Jana Blažeje Santiniho Aichela. Majitelé zámku za obnovu areálu a úpravy okolí zaplatili s podporou EU, státu a Královéhradeckého kraje víc než sto milionů korun. 

Čtěte také

„Tak, tady ten špunt nás pustí do spojovací chodby,“ říká kastelánka Zdeňka Dokoupilová. Mám tu čest projít si mezi prvními spojovací chodbu, která dříve nebyla přístupná veřejnosti. Teď nás ze zámku přivede až do nově opraveného kostela. „Ano, jste takový testovací návštěvník.

Před námi je asi 50 metrů dlouhá rovinka. „Tento prostor byl v minulosti uzavřený pro veřejnost, protože tady byla špatná statika. Je to chodba sice jednoduchá, ale velmi půvabná, světlá, s krásnými výhledy do okolí. Je to opravdová novinka pro všechny návštěvníky rychnovského zámku.

Po asi minutě přicházíme do kostela, do části, které zatím zůstává poloprázdná. Bude tady pokladna. „Ano, tohle je vstupní prostor pro návštěvníky, kde získají ty základní informace k prohlídce.

Čtěte také

Při procházení hlavní části kostela Zdeňka Dokoupilová popisuje hlavní změny za víc než 100 milionů korun. „Přibyla jednak zmiňovaná přístupová cesta ze zámku a potom vyčištěný prostor. V rámci oprav fasády kostela byla také vyměněna okna a i díky tomu najednou vidíte, jak vás v prostoru kostelní lodi krásně vítá slunce a nádherné světlo.

Kostel Nejsvětější trojice budou mít zájemci možnost pravidelně vídat od úterý 6. června, kdy bude opravený prostor pro veřejnost otevřen. „Ještě předtím se zde v neděli 14. května uskuteční slavnostní bohoslužba s požehnáním kostelu po opravě. Hlavním celebrantem bude kardinál Dominik Duka, emeritní arcibiskup pražský, dodává Zdenka Dokoupilová.

Kolowratský zámek spolu s průčelím kostela Nejsvětější Trojice je jedním z největších a nejkrásnějších barokních celků v Čechách. Silueta výrazným způsobem utváří panorama Rychnova nad Kněžnou.

Spustit audio

Související