V řeči buďme určití a stůjme si za svým, tvrdí milovnice češtiny, divadelní režisérka Lída Engelová

2. červenec 2018
Divadlo V podkroví

Český rozhlas Hradec Králové pro vás ve spolupráci s Klicperovým divadlem připravil staronový cyklus Divadlo V podkroví. Herci Klicperova divadla si pravidelně před rozhlasový mikrofon zvou zajímavé hosty. V pondělí 2. července byla hostitelem Kamila Sedlárová. Její pozvání přijala skvělá režisérka Lída Engelová.

Lída Engelová absolvovala pražskou DAMU, již během studií spolupracovala s režisérem Janem Grossmannem v Divadle Na Zábradlí. Působila jako asistentka režie v činohře Národního divadla, byla na stáži u režiséra Petera Brooka (Sen noci svatojánské) v Královské shakespearovské společnosti v Londýně a ve Stratfordu (1970).

V roce 1973 založila se Zdenkou Kratochvílovou Kapesní divadlo, které uskutečnilo více než 1300 pantomimických představení pro děti (klauni Animuk a Anikrok) a dospělé (Šatna na pláži) v patnácti zemích světa. O Kapesním divadle byl natočen dokumentární film Jak se dělá klaun.

Kamila Sedlárová a Lída Engelová při natáčení pořadu Divadlo V podkroví

Byla režisérkou divadla J. K.Tyla v Plzni, působila v ostravském Státním divadle i v Městských divadlech pražských. Pohostinsky režírovala v řadě dalších divadel a hostovala i na zahraničních scénách. Od roku 1994 je ve svobodném povolání.

Čtěte takéLída Engelová

Dlouhá léta spolupracuje jako herečka, autorka scénářů a režisérka s pražským Divadlem Viola. Řada jejích inscenací byla převzata Českou televizí.

Kromě více než 120 inscenací v divadlech má na svém kontě přes 60 režií rozhlasových. Její inscenace Shakespearova Macbetha byla posluchači oceněna jako nejlepší inscenace roku.

Kamila Sedlárová a Lída Engelová při natáčení pořadu Divadlo V podkroví
autoři: Milan Baják , Klicperovo divadlo Hradec Králové
Spustit audio