V Račím údolí najdete nejen krásnou přírodu, ale i půvabnou secesní Tančírnu plnou kulturních akcí

11. srpen 2022

Přezdívá se jí Perla Rychlebských hor. Řeč je o secesní Tančírně, která stojí v malebné lesní krajině přírodní rezervace Račí údolí. Kdysi bývala centrem společenského života: výletní restaurací, místem pro tanec a zábavu, sloužila i jako dětský tábor. V 90. letech minulého století začala chátrat. O její záchranu místní usilovali několik let. Podařila se až novému majiteli, obci Bernartice.

Secesní Tančírnu nechal postavit vratislavský biskup kardinál Georg Kopp v letech 1906 až 1907 na místě zbourané parní pily. V regionu na česko-polské hranici patřila k vyhlášeným výletním místům nejen pro obyvatele nedalekého Javorníku, ale i širokého okolí. Dolní část Račího údolí tehdy vůbec žila velmi bohatým společenským životem. V provozu bylo pět výčepních či restauračních zařízení a nechyběl ani penzion.

Objevte s námi místa, která stojí za to navštívit a soutěžte o atraktivní ceny. V Cestě okolo Česka můžete soutěžit hned dvakrát!

V Tančírně se před válkou pořádaly vyhlášené sobotní zábavy. Okolí malebného místa zkrášloval parčík se skalkami, rododendrony, okrasnými dřevinami a stylovým venkovním posezením. Restaurace fungovala ještě po roce 1945. Stavba byla ve vlastnictví katolické církve do roku 1954, poté se stala majetkem státu. V následujících desetiletích měla několik vlastníků: Československé státní lesy, Jednotné zemědělské družstvo a nakonec České dráhy.

V 90. letech začala dřevěná stavba chátrat, dokonce hrozilo její zřícení. Tehdy se začaly objevovat první snahy o její záchranu. O odkoupení a přestěhování Tančírny uvažovala Ostrava, později Loučná nad Desnou. Z obou záměrů nakonec sešlo. Osobnosti a hnutí v regionu začali organizovat benefiční akce a koncerty s cílem získat peníze na rekonstrukci.

Tančírna je v secesním stylu

Roku 2007 objekt koupila obec Bernartice. Získat dotaci na obnovu Tančírny se ale podařilo až o sedm let později. V roce 2014 začaly stavební práce a v dalším roce se secesní budova opět dočkala své původního podoby.

Dnes Tančírna patří, stejně jako kdysi, k centrům společenského života. V Tančírně se znovu koncertuje, pořádají výstavy, přednášky, taneční večery nebo literární čtení. V roce 2019 byla stavba ve švýcarském stylu zařazena na seznam nemovitých kulturních památek. V provozu bývá celoročně. Přesný přehled o otevírací době i pořádaných akcích najdete na webových stránkách Tančírny.

autor: Petra Ševců
Spustit audio

O soutěži

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...