V první linii. Jak vypadá práce lékařů a zdravotníků na covidovém oddělení?
Vyslechnout, zlepšit den a udělat radost pacientům. I to je úloha ošetřovatelek a ošetřovatelů na covidových odděleních
Péče o pacienty s koronavirem není jen o práci lékařů a zdravotních sester a o podávání léků a sledování přístrojů. Důležitou roli mají na covidových odděleních také ošetřovatelky a ošetřovatelé. Jak vám ukážeme v dalším díle seriálu z Oblastní nemocnice Náchod, ošetřovatelka Lucie Repáňová dokáže i lidem ve vážném stavu zlepšit náladu.
„Dobré ráno! Jak jsme se vyspali? Dobře?“ ptá se s elánem v hlase ošetřovatelka Lucie Repáňová. Spolu s kolegou obchází pokoje. Právě tak vypadá běžný začátek dne na jednotce intenzivní péče pro covidové pacienty náchodské nemocnice.
„Budeme dělat hygienu a budeme se snažit, aby se pacientům v posteli dobře leželo,“ popisuje za pochodu ošetřovatelka.
Křest ohněm
Po ranním umytí nastává čas snídaně. Ošetřovatelé ji musí zvládnout připravit v ochranných oblecích a štítech, na rukou mají dvě vrstvy rukavic. „My už jsme se s tím nějakým způsobem naučili pracovat. Ten, kdo říká, že to nejde, tak se jen vymlouvá,“ říká v malé kuchyňce při rozkrajování a mazání rohlíku Lucie Repáňová.
Studentka třetího ročníku oboru zdravotnický záchranář je v náchodské nemocnici jako dobrovolnice. Práce na covidové jednotce je pro ni jakýsi křest ohněm: „Jeden den jsem ušla čtyřicet tisíc kroků, běžně mám určitě takových dvacet, třicet tisíc. Myslím si, že tohle musí dělat člověk, kterého práce s lidmi aspoň trochu baví, naplňuje ho pomáhat jim a vidět, jak se pod rukama zdravotníků pacienti uzdravují.
Vlídné slovo motivuje
Tým ošetřovatelů je pro řadu zdejších pacientů velmi důležitý. Péči všech si pochvaluje i pán, který má kvůli koronaviru problémy s dýcháním, a proto je připojen na přístroj, který mu dodává kyslík: „Můžu vám říct, že tihle lidi by měli být na celé zeměkouli nejlépe placení. To jsou doopravdy lidi, kteří se člověku fakt snaží pomoct.“
Taková slova pak lékařům, sestrám i ošetřovatelům dodávají sílu do dalších a dalších služeb. „Já si přinesu krém a namažu vám za záda, jo?“ domlouvá se s dalším mužem Lucie Repáňová.
„Mně přijde super, když jenom namažu pacientovi záda a on poděkuje. Je vidět, že je mu líp, že se mu i psychicky uleví a to je taková motivace. A jsem hlavně ráda, když pacientům můžu zlepšit v nemocnici den, udělat jim radost. Stalo se mi, že mi někteří začali ukazovat fotky, vyprávět příběhy ze života,“ svěřuje se.
Na jiném pokoji covidové jednotky intenzivní péče Oblastní nemocnice Náchod je slyšet pípání přístrojů a těžké oddechování. I to je důkazem toho, že jsou tady lidé také ve velmi vážném stavu, někteří napojeni na umělou plicní ventilaci a bojující o život.
Jako na houpačce
„Samozřejmě je těžké, když se pak ptají, jestli mají šanci přežít, jak to vypadá. A pak někdo je skeptický, říká, že stejně chce umřít. To je pak složité, pracovat se svojí hlavou,“ vysvětluje studentka Lucie Repáňová.
Práce tady ji i přes náročnost neodradila od toho, aby se v budoucnu stala záchranářkou. V létě sama covid prodělala a dnes moc nechápe ty, kteří koronavir zlehčují nebo přímo popírají jeho existenci: „Zdravotníci si tady fakt zkusí hodně. I u těch pacientů vidíme, že je to jak na houpačce. Že jim je jeden den líp, druhý hůř a neví se, kdy to skončí. Takže asi bych takovým lidem doporučila, aby se sem na to přišli podívat.“
V dalším díle seriálu z Oblastní nemocnice Náchod strávíme pracovní den s ředitelem této nemocnice ležící v regionu, který patří mezi koronavirem nejvíce zasažené v celé zemi.
Související
-
Vánoční ozdoby jako prasátko pro štěstí s rouškou ze Dvora Králové. Lidé o ně mají velký zájem
Ve Dvoře Králové nad Labem se společnosti zabývají výrobou vánočních ozdob a právě v této době každoročně prodejem vydělávají peníze na provoz v následujícím roce.
-
I pod rouškou je dobré spatřit úsměv. Náročná péče o seniory za zavřenými dveřmi sociálních zařízení
Centrum sociálních služeb Naděje Broumov nemá zatím žádného klienta s pozitivním výsledkem testu na koronavirus. Přesto do zařízení kvůli bezpečnosti nesmí návštěvy.
-
MUDr. Irena Krčmová: K pravidlu 3R - roušky, ruce a rozestupy, já přidávám ještě důležité čtvrté eR
Imunitní systém hraje v životě člověka významnou roli. Zajišťuje obranu našeho těla před vznikem nemocí, jejichž původci na něj v přirozeném prostředí útočí ze všech stran.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka