V přírodní medicíně roste zájem o léčivé houby. Milan Schirlo vám poví o jejich účincích

3. prosinec 2018

Praktik tradiční čínské medicíny Milan Schirlo v naší radioporadně na téma: medicinální houby a jejich účinky. 

Tradiční čínská medicína patří k nejstarším a nejrozšířenějším diagnosticko-léčebným systémům na světě. Její kořeny lze nalézt v dílech starších více jak 3000 let.

Od pravěku se lidé léčili pomocí nejrůznějších druhů hub. Jaroslav Jirásek zná léčivé účinky hub

Houby druhu Panaeolus cyanescens

Radioporadna - Jaroslav Jirásek - léčivé houby - mykolog a odborník na léčivé houby - síla hub a lidské zdraví - Zajímavá osobnost je Hostem Radioporadny Českého rozhlasu Hradec Králové každý všední den po 11 hodině.

Terapeut tradiční čínské medicíny se tedy může opřít o zkušenosti a znalosti mnoha generací lékařů, ověřených na nepředstavitelném množství pacientů.

V současnosti vzrůstá zájem o novou skupinu přírodních látek - léčivé houby, pocházející až na výjimky ze zemí Dalekého Východu - Číny, Japonska a Vietnamu. Některé, jako například Reishi neboli lesklokorka lesklá, jsou již docela známé, jiné se zatím do povědomí milovníků přírodní medicíny zatím tolik nedostaly.

Houby zpravidla uznáváme především jako gastronomickou pochoutku, ale existují též takové, které jsou po tisíce let známy svými léčivými účinky na lidské zdraví a mají nezastupitelné místo v čínské medicíně či domorodém léčitelství po celém světě.

Reishi

Není tedy divu, že se jimi aktivně zabývá též moderní věda a medicína, jež zkoumají a potvrzují účinky, které již byly dávno předtím popsány. V popředí zájmu jsou tzv. medicinální houby jako Cordyceps, Reishi, Shiitake, Maitake, Chaga, Polyporus, Coriolus, Hericium a mnohé jiné.

Všechny dotazy, na které odpovídal v naší radioporadně Milan Schirlo, si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Blanka Malá , baj
Spustit audio

Související