V Písku zbudovali netradiční školní zahradu

11. červen 2010

Nevšední školní zahradu, která spojuje klasické práce na pozemcích s botanikou, zoologií, geologií, meteorologií, ekologickou výchovou i s obyčejným odpočinkem, otevřela ve čtvrtek 10. června Základní škola Edvarda Beneše v Písku.

Zahradu zvanou Oáza rozmanitého života pomohli vymyslet vyučující odborných předmětů a spolu s ředitelkou ji do finále dotáhl zahradní architekt Jiří Ševčík: „Vymysleli jsme tam geologický a meteorologický kout, pítka a krmítka pro ptáky. Vysázeli jsme tam rostliny od stále zelených nízkých okrasných keřů až po ovocné stromy, borové patro i tlející kmen. Zahrada je pojata tak, aby od jara do podzimu stále něco kvetlo a děti o ní měli zájem. U altánu jsme schválně vysázeli byliny.“

Oáza rozmanitého života by měla sloužit nejenom žákům Základní školy Edvarda Beneše k výuce, k práci a ke hře, ale také dětem ze sousední mateřské školky k pozorování přírody. Taková je vize ředitelky školy Evy Vanžurové, která projekt od nápadu v roce 2005 dotáhla až k realizaci a otevření už ozeleněné zahrady.

Největší starostí Evy Vanžurové přitom bylo zajištění a administrování finančních prostředků: „Celkové náklady jsou v tomto okamžiku 940 tisíc korun, 740 tisíc korun by měla přijít dotace z ministerstvo životního prostředí a zbytek zaplatí zřizovatel. Kromě toho zřizovatel zaplatit investici do altánu, škola pak investice na ploty, rozvody vody a elektřiny. Takže investice navíc v hodnotě 60 tisíc korun tam určitě jsou.“

Spustit audio