V okolí Broumova přibývají díky dobrovolníkům tůně a mokřady. Pomáhají zadržovat vodu v krajině
V okolí Broumova i obecně na Broumovsku v poslední době přibývá míst sloužících k zadržení vody v krajině. Jde o nejrůznější mokřady, tůně, stromořadí nebo meandry potoků. Skupina vyškolených dobrovolníků pod vedením odborníků například posledních dvacet měsíců mapovala možné úpravy povodí Stěnavy a Dunajky. Někde se už voda do krajiny vrátila a s ní také nový život.
„Tyhle tůňky jsou dva roky staré a můžeme vidět, jak jsou už zarostlé různými vodními rostlinami,“ říká Pavel Žák, člen spolku Julinka a podle svých slov také milovník přírody.
Čtěte také
Ukazuje tři tůně, které dobrovolníci vyhloubili na poli kousek od Broumova. Jsou od sebe asi patnáct metrů, vody je v nich na první pohled poměrně málo. „Tůňky mají asi deset metrů v průměru a teď momentálně je v nich asi půl metru vody. Na jaře bývají naplněny až po okraj.“
Tůně si podle Pavla Žáka postupně objevily například volavky nebo až dvacítka druhů hmyzu. „Potápníci nebo vážky, kteří tady prostě našli svůj domov a hodně rychle si to tady oblíbili.“
V bahně na okrajích je také vidět spousta stop od větších zvířat, která sem pravděpodobně chodí pít. „Ten život tady nabral úplně jiné obrátky.“
Čtěte také
Asi kilometr a půl odsud jsou další tři tůně, o něco větší. Vznikly před rokem, jsou o něco dál od sebe. „Jsou větší, mají v průměru asi patnáct až dvacet metrů. Bylo to pole a my jsme tam narazili na meliorace, které tůňky zásobují.“
Podobných tůní vytvořili členové spolku Julinka za pomoci řady dobrovolníků v okolí asi čtyřicet, dalších deset právě pomocí bagrů dokončují.
O zádrž vody v krajině se v této oblasti snaží také Strategická rada regionu Broumovsko.
Nejde přitom jen o budování tůní a mokřadů, říká její projektová manažerka Kristýna Dyntarová. „Vodozádržné prvky jsou třeba i různé mezní pásy, průlehy nebo výsadby stromořadí a alejí, které v současnosti v krajině chybí.“
Čtěte také
Momentálně je nově zmapovaných téměř šedesát kilometrů čtverečných, na kterých by se změny v boji se suchem mohly provést, následovat budou jednání s vlastníky pozemků.
„Pozemky patří jak obcím, tak i soukromým vlastníkům. V tuto chvíli nastává klíčová fáze vyjednávání s vlastníky o konečné podobě těch plánovaných opatření,“ dodává Kristýna Dyntarová.
Změny vítají také ochranáři, například Správa CHKO Broumovsko na podobné akce každoročně přispívá zhruba čtvrt milionem korun.
Související
-
Získá „Nobelovku pro vodu“ projekt Jiřího Malíka, který vrací vláhu do krajiny u Zdoňova?
Budeme si povídat o záchraně vody v krajině, protože v Česku pokračuje suché období a vědci z projektu Intersucho ho označují dokonce jako nejhorší za posledních 500 let.
-
Jaroměř chystá kroky k zadržení vody v krajině, která by se tak přiblížila své přirozené podobě
Jaroměř bude chtít po zemědělcích ekologičtější a hlavně k půdě šetrnější způsob hospodaření. Jde o jeden z kroků, kterými chce město přispět k zadržení vody v krajině.
-
V Rasošském lese nedaleko Jaroměře dokončili lesníci na 20 tůní a prvků pro zadržení vody v krajině
Prvky zadržující vodu v přírodě se čím dál častěji stávají součástí českých lesů. Například v jednom z lesů na Jaroměřsku hospodáři dokončili 19 vodních přehrážek a 4 tůně.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Výroky Trumpa bychom neměli brát doslovně. Je to výzva k vyjednávání a reakci protistrany, tvrdí Pojar
-
Komise rozpitvala jednání policie v den střelby na filozofické fakultě. Doporučuje trénink lokalizace
-
‚Očividně neústavní.‘ Soud zablokoval Trumpův výnos o neuznávaní občanství dětem narozeným v USA
-
Slavia nestačila na PAOK Soluň. V Řecku prohrála 0:2 a v Evropské lize končí