V oblasti sociální práce mohou v kraji pomoci stovky studentů Univerzity Hradec Králové

18. březen 2020

V pátek 13. března 2020 přijala Vláda ČR usnesení č. 207 o zajištění poskytování péče v zařízeních sociálních služeb po dobu trvání nouzového stavu, s čímž souvisí i možnost uložení pracovní povinnosti studentům Univerzity Hradec Králové (UHK) v rozmanitých studijních programech. Může jít o stovky lidí, kteří by systému v krizi ulehčili.  

Čtěte také

„O seznam a kontaktní údaje na naše studenty nás požádal Královéhradecký kraj. Než jsme jej poskytli, studenty UHK, kterých se případná pracovní povinnost týká, jsme nejprve upozornili e-mailem na tuto skutečnost. Bavíme se o více jak třech stovkách studujících v sociální oblasti,“ přibližuje možné zapojení studentů UHK rektor Kamil Kuča.

Vedle studentů programu sociální práce na Ústavu sociální práce Filozofické fakulty UHK (ÚSP FF UHK) se případná pracovní povinnost týká také posluchačů v programu speciální pedagogika na Pedagogické fakultě UHK a v oblasti sociální politika a sociální práce.

„Jsem přesvědčený o tom, že naši studenti na to budou reagovat pozitivně. I když možná ani mnozí netušili, že tuto povinnost jim v případě stavu nouze ukládá zákon, již nyní jsou na UHK desítky studentů, kteří se dobrovolně hlásí s tím, že chtějí pomáhat. Vedle hlídání dětí zdravotníků tak pomůžeme i v sociální oblasti,“ komentuje situaci rektor Kuča s tím, že všem zapojeným studentům se tato aktivita započítá jako náhradní plnění praxí.

Univerzita Hradec Králové

„V tento moment jsme tímto způsobem využili již patnáct studentů Univerzity Hradec Králové. Většina z nich se zapojí do výkonu přímé péče, a to v Domovech pro seniory v Hradci Králové, Úpici a Lamperticích nebo třeba v obecně prospěšné společnosti SKOK do života. Předpokládám, že v brzké době se zapojí ještě více studentů, kteří takto pomohou lidem v Královéhradeckém kraji. Děkuji všem studentům, kteří se již zapojili. Jsem rád, že nám tato spolupráce funguje,“ vítá pomoc hejtman kraje Jiří Štěpán z ČSSD.

Uložení pracovní povinnosti se vztahuje i na Veroniku Obrovskou, studentku druhého ročníku magisterského programu sociální práce na ÚSP FF UHK.

Čtěte také

„I když mi ještě konkrétní pracovní povinnost uložena nebyla, jsem na to připravená. Vnímám to jako správný krok jak pomoct zajistit výkon sociálních služeb v našem kraji. Jako studenti tohoto programu jsme vedeni k solidaritě, empatii a pomoci druhým. Nyní tedy budeme mít šanci provést to v praxi a potřebnou pomocnou ruku podat,“ vysvětluje studentka Veronika, která vedle prezenčního studia zároveň pracuje v královéhradeckém Občanském poradenském středisku.

Univerzita Hradec Králové také ode včerejška nasadila první dobrovolníky na hlídání dětí zdravotníků ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Další desítky studentů se zaregistrovaly jako dobrovolníci a v případě potřeby budou vyslání do dalších zdravotnických zařízení, kde pomohou s péčí o děti, kterým byla přerušena výuka ve školách a rodiče pracují v nemocnici.

autor: baj | zdroj: Univerzita Hradec Králové
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.