V Novém Městě nad Metují se na křižovatce pod náměstím propadla část stropu sklepa z 18. století

11. únor 2021 11:43
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy V Novém Městě nad Metují se nedaleko centra propadla část stropu historického sklepa

V Novém Městě nad Metují se nedaleko centra propadla část stropu historického sklepa. Odborníci v těchto dnech zkoumají rozsah havárie a možnosti, jestli nehrozí zřícení dalších částí. Zároveň budou rozhodovat o dalším osudu poničeného podzemí. 

Statik slezl po žebříku do sklepa, společně s kolegou archeologem.

Čtěte také

Radka Škaldová z památkové péče Nového Města nad Metují ví o těchto prostorách něco víc.
„Jsou to staré sklepy, zhruba z 18. století. My ale teď stojíme nad sklepy, které jsou z počátku 20. století. Ty byly pod ledárnou a sloužily k uchovávání ledu. Je to velice rozlehlá podzemní prostora. Má výšku asi čtyři metry a je dvoutraktová."

„Zčásti je zanesena, takže jsme ji ani neviděli celou. Teď čekáme, co nám ukáže průzkum."

Jiří Slavík z Národního památkového ústavu v Josefově právě vylézá ze sklepa. Jak to tam uvnitř vypadá?
„Co jsme viděli, tak to jsou momentálně stabilní sklepy, bez nějakého viditelného prohybu. Ten současný propad s nimi podle našeho názoru nesouvisí."

Čtěte také

Statik František Futera se také byl podívat do propadlých sklepů.
„Po sedmi letech jsem se tam byl podívat a zjistili jsme, že je tam ten starý propad. Ale podle zaměření, tento nový propad vychází mimo tyto přístupné sklepy. To je zajímavé. Možná je tam vedle další sklep, ale to nevíme. Musí se to zjistit."

Jaké jsou tedy nyní plány s tím propadlým sklepem?
„My samozřejmě počkáme na výsledky průzkumu. Možnosti jsou takové, buď provést nějaké zabezpečení těch stávajících sklepů nebo prostě vše zasypat," říká pan Skalský ze stavebního úřadu.

O dalším osudu sklepů v Novém Městě nad Metují se bude jednat na dubnovém městském zastupitelstvu.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související