V Novém Městě nad Metují je k vidění výstava fotografií o osudech Romů za druhé světové války
Zajímáte se o historii a jste z Nového Města nad Metují nebo okolí? Pokud ano, máme pro vás tip na výstavu fotografií. Ta nabízí možnost se podrobněji seznámit s dějinami Romů v meziválečném Československu, a především s jejich tragickým osudem za druhé světové války.
Čtěte také
V knihovně v Novém Městě nad Metují na Náchodsku je do konce března k vidění výstava fotografií o osudech Romů za druhé světové války. Snímky představují životní příběhy lidí, kteří se stali oběťmi rasového pronásledování. Portréty nafotila fotografka Jana Stachová.
S fotografkou Janou Stachovou stojíme u portrétních velkoformátových snímků. Vznikly už před několika lety. A fotografování to bylo výjimečné. „Protože to bylo asi poprvé v životě, kromě nějakého povídání s vlastní babičkou, co jsem se setkala s lidmi, kteří válku opravdu zažili a byli mezi perzekvovanými.“
„A zažili šílený vstup do života, protože to byly malé děti, když se to odehrávalo. Tedy byla ta setkání velice lidsky silná,“ říká Jana Stachová.
Nechyběly emoce, které se podařilo do portrétu promítnout. „Snažila jsem se o to, ale to musí vyhodnotit sami návštěvníci výstavy. Ale doufám a věřím, že se to podařilo.“
Čtěte také
Portrétních fotografií je sedm, stejně jako počet příběhů.
Jana Stachová říká, že všechny ty příběhy jsou nezapomenutelné. „Pod kůži se mi například více dostala paní Džurbanová, jejíž příběh je opravdu šílený. Ale všechny příběhy, každé setkání s konkrétním člověkem bylo navždy nezapomenutelné. Nepamatuji si třeba detaily, ale pocit z toho, jak ti lidé na mne působili. To nikdy nezapomenu.“
Putovní výstavu portrétních fotografií s názvem Osudy Romů za druhé světové války je možné v novoměstské knihovně vidět do konce března.
Související
-
Budování Hitlerovy říše. Příběh 3 mužů z Hradce Králové, kteří museli za války pracovat pro Německo
Tři muži z Hradce Králové, tři dramatické osudy a 80 let čekání na okamžik, než bylo možné jejich příběhy poznat. Zasloužil se o to mladý britsko-český filmař Mirek Gosney.
-
Zapomenuté židovské příběhy: Téměř „hollywoodská“ historie rodiny Emila Hermana z Hradce Králové
Neobyčejný příběh židovské rodiny Emila Hermana, která se počátkem 30. let 20. století přistěhovala do Hradce Králové z Užhorodu s vidinou "lepších zítřků".
-
Nový areál by neměl sloužit jen jako vzpomínka na oběti holocaustu, ale také jako oslava života
Další díl ze série k příležitosti otevření památníku v Letech u Písku pojednává o tom, co mohou návštěvníci v areálu navštívit, nebo o plánech do budoucna.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Stát selhal.‘ Soud ‚přelomovým‘ rozhodnutím uznal, že Česko shromažďuje data z mobilů protiprávně
-
Násilný exces pražského policisty. V průchodu ztloukl obuškem muže, pak si na něj klekl a pokračoval
-
Obchodník s Ukrajinou. Trumpa osud země nezajímá, zároveň právě on drží klíč k jednáním o míru
-
I řeholnice jdou s dobou: Aplikace na modlení, Wi-Fi v klášteře i šíření víry na sociálních sítích