V Novém Městě nad Metují 1. května otevřou další krásné zákoutí zámecké zahrady

25. duben 2019

Na zámku v Novém Městě nad Metují a v jeho nádherné stylové zahradě, upravené podle architekta Dušana Jurkoviče, můžete příjemně strávit jarní den a už brzy navštívit také krásné zákoutí zámecké zahrady, které bylo dosud pro veřejnost nepřístupné. V těchto dnech se dokončují poslední úpravy celého prostoru.

Historie těchto míst sahá nejspíše až do 16. století, kdy bylo město ve své severozápadní části opevněno hradbami, pětibokou baštou s dělostřeleckým patrem pro jedenáct děl a navazujícím valem, který v tomto místě pravděpodobně nahradil starší hradbu. Funkce opevnění byla důkladně prověřena mezi lety 1628–1648 vzbouřenými sedláky i Švédy, kteří odvezli z bašty devatenáct děl a symbolicky tak ukončili její obranné využití. V průběhu druhé poloviny 17. století byl val přeměněn na park s dřevěným letohrádkem, který byl pro svůj špatný stav zbořen v roce 1841.

Val je dodnes zakončen věží Zázvorkou, která sloužila jako městská šatlava k nápravě pachatelů lehčích zločinů a v jejímž sousedství se až do roku 1874 nacházela Krajská brána s padacím mostem.

Bývalý obranný val s lipovou alejí na novoměstském zámku bude zpřístupněn

Lipová alej na bývalém obranném valu v areálu novoměstského zámku byla po několik let skryta očím návštěvníků. Některé stromy byly ve velmi špatném stavu, a proto musely být z bezpečnostních důvodů pokáceny.

Arboristické práce, například speciální arboristické probírky korun stávajících lip, byly provedeny v období vegetačního klidu, aby stromy byly co nejméně vegetativně zasaženy. Tři nejstarší lípy směrem k náměstí Republiky byly pouze ořezány a jejich torza, která se nechají důstojně dožít, tak budou představovat svědectví dob dávno minulých. Díky nově vysazeným mladým lípám je však nyní v aleji více stromů než dříve.

V místě vstupu do aleje byla restaurována socha sv. Václava, vznikly zde nové mlatové cestičky a byly vysazeny nové rostliny, například hortenzie. Také byly instalovány bezpečnostní kamery a vodovodní rozvod pro snazší zavlažování celé této části zahrady. Novinkou je osvětlení cestičky, budovy špýcharu i věže Zázvorky, která je dominantou aleje na její druhé straně.

Bývalý obranný val s lipovou alejí na novoměstském zámku bude zpřístupněn

Bývalý obranný val se nachází nejen v městské památkové rezervaci, ale také v areálu zámku jakožto národní kulturní památky, proto veškeré práce byly nejprve odborně a detailně konzultovány s pracovníky památkové péče a s odborem životního prostředí místního MěÚ.

Lipová alej na bývalém obranném valu novoměstského zámku ponese nově jméno paní Pat Bartoňové-Dobenínové, která se po přestěhování z USA do Nového Města nad Metují aktivně věnovala péči o zámeckou zahradu. Rodina Bartoň-Dobenín vás tedy 1.května srdečně zve na zámek i do nové části zahrady, načerpat energii a objevit kouzlo tohoto místa.

Spustit audio

Související