V Miroticích na Písecku mají stezku Mikoláše Alše. Přiučte se během výšlapu
Pro ty, kteří se při jízdě na kole raději kochají, než aby podávali sportovní výkony, a pro ty, kteří se při pěší turistice rádi něco dozvědí, je ideální trasou 19 kilometrů dlouhá naučná Alšova stezka. Z Mirotic, kde se Mikoláš Aleš narodil, vede do nedalekých Čimelic, odkud se vrací zpět.
Kraj, který v současnosti leží mimo hlavní centra dění, kypěl v 19. století veřejným životem. V Miroticích žil dlouhá léta nejen Mikoláš Aleš, ale i loutkář Matěj Kopecký. V Čimelicích, kde stezka končí, se narodil filozof Josef Dastich a jedna ze zastávek turistické trasy je na samotě U Nováků, kde se odehrává děj obrozenecké povídky Terézie Novákové Železný kříž.
Nejvíce informací ale stezka nabízí právě o Mikoláši Alši. Hned zkraje se nachází Památník Mikoláše Alše. Ten stojí na místě, kde býval jeho rodný dům. Bohužel chalupa v roce 1907 vyhořela a až o třicet let později byl domek obnoven podle návrhu architekta Jana Emila Kouly. Od roku 1952 je v něm umístěna expozice, věnující se malířovu odkazu, která byla roku 1990 doplněna i o výstavu věnovanou Matěji Kopeckému.
Nepřístupné malby na statku
Další zastávka stezky je v nedalekých Boudách, lidově zvaných Budy. Tam se na statku narodila Alšova manželka Maryna, dodnes se prý uvnitř stavby nacházejí na zdi Alšovy malby, bohužel hospodářský dvůr není veřejnosti přístupný.
Z dalších zajímavostí stojí za zmínku mirotický židovský hřbitov. Byl založen už roku 1681, díky čemuž patří mezi nejstarší hřbitovy na jihu Čech. Stezka vede i na zalesněný vrch Hrad, na kterém jsou pozůstatky halštatsko-laténského hradiště z poloviny 1. tisíciletí před Kristem. Nedaleko se nachází i viklan, unikátní žulový útvar, o němž někteří tvrdí, že v pravěku sloužil ke krvavým obřadům. Ve skutečnosti ale jeho spojitost s pravěkým hradištěm nebyla prokázána.
Trasa stezky není pečlivě značená, proto je dobré vybavit se na výlet turistickou mapou. Stezka částečně kopíruje i žlutě značenou turistickou trasu z Mirotic do Čimelic, která může posloužit jako záchytný orientační bod. Turistická značka ale míjí některé pamětihodnosti a její trasa je zhruba o 3 kilometry kratší než trasa naučné stezky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.