V měděném dole Bohumír vyrostlo rampouchové království. Největší velikáni mají téměř dva metry

18. únor 2021 11:14

Štola v měděném dole Bohumír v Jívce na Trutnovsku nabízí v těchto dnech neobvyklou podívanou. Unikátní téměř dvoumetrové rampouchy tam začaly narůstat zhruba před deseti dny, do současné velikosti namrzly během několika posledních ledových dnů. 

Se správkyní Květou Jirmanovou jdeme za rampouchu a první už je v zámku. Dveře nejdou otevřít. Chvíli to vypadalo, že se nedostaneme za zamčené mříže, ale nakonec vše dobře dopadlo.

Bereme do rukou obrovskou svítilnu a jsme uvnitř štoly v dole Bohumír na Trutnovsku.
„Tady se při běžném provozu svítí, ale dnes bude lepší, když půjdeme jen s ruční svítilnou, aby se nám rampouchy krásně ukázaly."

První velikány už míjíme

„Tady na začátku jsou rampouchy silné zhruba 10 centimetrů, ale dál vzadu budou potom třeba až 30 centimetrů silné a až půl metru rostlé ze země."

Čtěte také

Scéna jako z ledového království. Teď už míjíme první rampouch, který je vyšší než já. A je vlastně od stropu štoly až po zem. Kde se tady něco takového vzalo?

„Jsme v podzemí, takže je tady přirozená vlhkost, a jak tu ze stropu kape a táhnou vzdušniny, tak rampouchy narůstají z vrchu i zespoda. A pak se třeba i stane, že se spojí v ledovcový sloup."

Rampouchy mají nejrůznější tvary. Skoro to vypadá, jakoby tu rostla nějaká ledová záclona.
„To je dáno tím, jak táhnou vzdušniny. Potom se stane, že voda namrzá třeba i do rotace."

Pokračujeme chodbou dál a rampouchů přibývá. A musíme dávat i pozor, abychom nezakopli. Protože od země vyrůstají takové hrbolky až velké, půlmetrové útvary.

Čtěte také

„Takové rampouchy nám tu vyrostly naposledy před čtyřmi lety. Poslední tři roky v zimě pořádně nemrzlo, takže štola neměla čas zamrznout."

Jak to vlastně bylo v minulosti? Štola se v zimě nepoužívala? Nebo tady byly rampouchy i dříve?
„Spíše ne. Protože tady máme nyní zajištěný proud vzdušnin, vepředu i vzadu je vstup a východ a vzduch má možnost přirozeně cirkulovat. To tenkrát nebylo. Větrací šachtu jsme vyráželi uměle pro prohlídkovou trasu."

Unikátní rampouchové království ze štoly v měděném dole Bohumír v Jívce na Trutnovsku zmizí, jakmile se venkovní teploty trvale dostanou nad nulu.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související