V letní turistické sezóně přibylo v Krkonoších úrazů. Podle záchranářů lidé přeceňují své schopnosti

27. srpen 2022 08:11

V Krkonoších přibylo v létě úrazů. Oproti loňské sezóně přibližně o 17 procent. Záchranáři ošetřili nejvíc pěších turistů. Objevilo se také víc případů, kdy lidi bodl nějaký hmyz nebo uštknul had. Sezóna pro horskou službu končí až v listopadu, takže se dá předpokládat, že počet úrazů ještě stoupne. 

Čtěte také

„My už to tady máme docela prochozené, takže víme jak a kde. Máme to tedy prochozené bez dítěte, takže tam se orientujeme víc,“ říká Romana, která do Krkonoš přijela z Brněnska.

Její manžel právě zaparkoval auto a chystají se na Medvědín. „Vždy vyhledáváme dobu, kdy je tady méně lidí. Například na jaře nebo na konci prázdnin. Někdy přijedeme i na podzim. Určitě se to vyplatí.

Jsou prý už celkem zkušení turisté, jejich výbava je v podstatě kompletní. „Turistické boty a batoh plný pití, svačinek a pořádného oblečení, kdyby se zkazilo počasí. Takže pláštěnky a bundy.

Čtěte také

Spousta lidí nejčastěji míří na hřebeny, na delší túry. Podle Marka Fryše z horské služby je důležité mít u sebe hlavně dostatek tekutin. „Protože v parných dnech jsou hory zrádné v tom, že člověk necítí, že se přehřívá, protože tam pofukuje mírný vítr. Je to příjemné, ale velice často dojde k tomu, že silné sluneční UV záření může vyvolat nějaké následky. Ať už je to zvracení nebo nevolnost.

K několika kolapsům a dehydratacím v létě už horská služba vyjížděla. Letošní sezóna je zatím, co do počtu úrazů, náročnější než loňská a to zhruba o 17 procent. „Konkrétní čísla jsou někde kolem 386 úrazů za letní sezónu, kterou počítáme od 1. května. Co se týče rozložení úrazů po celé oblasti Krkonoš, tak pochopitelně nejvíc úrazů je ve spojení s velkou návštěvností Pece pod Sněžkou, tam je kolem 150 úrazů.

Dost práce měli také horští záchranáři ve Špindlerově Mlýně a okolí. Nejvíc poranění je z pěší turistiky a poměrně hodně úrazů si lidé způsobují při sportovních aktivitách.

Čtěte také

Podle Marka Fryše jednoduše řečeno spousta lidí přeceňuje své schopnosti. „Některé situace jsou pro mne opravdu zarážející. Nechápu, když si babička půjčí koloběžku a na ni si před sebe postaví vnouče. A jedou ve dvou. Kdo někdy takto jel, tak ví, že koloběžka je skoro méně stabilnější než bicykl.

Hodně často se prý toto léto setkávají s alergickými reakcemi na bodnutí hmyzem nebo na uštknutí hadem.

„V první chvíli je hodně důležité, aby ten člověk zachoval klid. A začal to postižené místo chladit. Až do našeho příjezdu, radí Marek Fryš.

Spustit audio

Související