V Krkonoších stojí domy, které nejsou napojené na veřejný vodovod. Využívají skvělé horské prameny

29. leden 2023 07:52

V Česku jsou stále stovky tisíc lidí, kteří nemají domy a byty napojené na veřejný vodovod. Většinou už nejde o celé obce, ale jejich části. Třeba v jednom z nejoblíbenějších krkonošských středisek - Benecku - se to týká zhruba poloviny obyvatel.

Čtěte také

Benecko je jedno z nejvýše položených a také nejoblíbenějších krkonošských středisek. A bílé jsou tam nejen svahy Žalého, ale i silnice. Díky tomu, že tu v zimě nesolí silnice, je zdejší voda kvalitní.

Na Benecku je všude bílo. Je to pohádka i pro starostu Jaroslava Mejsnara? „Tím, že se nesolí silnice, tak je zimní údržba komplikovaná. Ale protože jsme na území národního přírodního parku, část obce je ve 3. zóně a část v ochranném pásmu, na to by možná šla vyjednat výjimka.“

„Ale poblíž komunikace máme vodní zdroje a to si nemůžeme dovolit, abychom si kontaminovali pitnou vodu, doplňuje Jaroslav Mejsnar.

Čtěte také

S Mirkou Chaloupskou, manažerkou Svazku měst a obcí Krkonoše, stojíme na rozcestí nad Hančovkou. „V místě, kde i voda vyvěrá na povrch. Jsou tu i rezervoáry pitné vody pro řadu rodinných domků. Nikdo z nich nemá napojení na obecní vodovod. Jde o kvalitní pitnou vodu, která se nemusí nijak upravovat.

Prameniště skutečně nad a pod silnicí. Vodní zdroje, které zásobují dokonce i Jilemnici. Nicméně pojďme k těm výjimkám.

V Krkonoších platí pro chemickou údržbu na třech komunikacích. Pro cestu k hraničnímu přechodu v Harrachově, Herlíkovice - Špindlerův Mlýn a Horní Maršov - Pec pod Sněžkou.

„Kdo zná ty cesty před 20 lety, tak ví, že nad Vrchlabím řidič najel do ledových kolejí a musel jet v koloně až do Špindlerova Mlýna. Pro záchranné složky byla taková cesta velmi těžko sjízdná. Nicméně i ona výjimka má svá omezení.

Čtěte také

„V okamžiku, kdy skutečně silnici není možné udržet sjízdnou jinak, tak mohou silničáři použít sůl. Obvykle 5 až 10 gramů na metr čtvereční. V extrémních případech pak až 20 gramů na metr čtvereční, říká Radek Drahný, mluvčí Správy Krkonošského národního parku.

„Před lety jsme byli na studijní cestě v rakouských Alpách a tam se to v podstatě udržuje všechno chemicky už více než 20 let. A tvrdili, že nezaznamenali žádný zásadní negativní vlivy na okolní přírodu," vysvětluje Jaroslav Mejsnar.

Tady na Benecku, bílá pohádka to je. Pro filmaře například ideální. Pane starosto, tady by si mohl obecní úřad pořídit saně s koníkem. „Možná, že se někdo najde a bude tady tuhle službu nabízet, směje se Jaroslav Mejsnar.

autoři: Eliška Pilařová , baj
Spustit audio

Související