V Krkonoších opravují před zimou trdliště, místa stvořená pro rozmnožování obojživelníků

11. listopad 2020 10:08
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Strážci krkonošského národního parku opravují před zimou trdliště

Strážci Krkonošského národního parku opravují před zimou trdliště. V těchto dnech pracují u Labské přehrady ve Špindlerově Mlýně, kde uměle vytvořené místo pro rozmnožování obojživelníků zaplavila voda a poškodila plachtu.

Čtěte také

„Teď jsme spustili čerpadlo a čerpáme vodu z trdliště ven," říká strážce krkonošského národního parku Petr Blažek, který právě s kolegou ponořil do trdliště čerpadlo.

Jenže ve vodě je spousta listí a to stroj ucpává.
„Nebere to. Vypni to. Musíme čerpadlo vyčistit a dát ho tam znovu."

Je potřeba vodu vyčerpat a zkontrolovat plachtu, jestli v ní nejsou díry a potom se ji pokusit znovu natáhnout.

„Voda se dostala zespodu pod ty plachty a tím pádem pak plachta sjela. Takže se stalo to, že některé břehy jsou odhalené a plachta tu jen leží. Přitom musí být zakopaná v zemi," vysvětluje Ondřejka Bachtíková, pracovnice vrchlabské záchranné stanice pro zraněná zvířata.

Čtěte také

Trdliště voda úplně zaplavila ve chvíli, kdy nebyla kontrolována hladina blízké přehrady.

Teď se strážci snaží dostat čerpadlo do větší hloubky. Ovšem nedaří se vybrat všechny usazeniny. Proto je do práce nasazen malý bagr.
„Sbíráme nepořádek ze dna trdliště, aby se plachta uvolnila."

„Zkusíme vytáhnout plachty a potom tím bagříkem udělat takové jako zašlápnutí. A mělo by to být opět funkční," dodává Ondřejka Bachtíková.

Plachta se musí ještě upevnit těžkými kameny a pak se trdliště opět napustí vodou.

Spustit audio

Související