V Královéhradeckém kraji přibývá internetových podvodů. Trendem je lákání na investice do kryptoměn

5. březen 2025 07:18

Policisté v Královéhradeckém kraji evidují každý měsíc podvody za desítky milionů korun. Loni v lednu jich kriminalisté v regionu řešili 68, letos jich za první měsíc v roce bylo už 90. Loni byla za stejné období vyčíslená škoda necelých 22 milionů korun, letos o téměř 13 milionů více. Trendem poslední doby je lákání důvěřivých lidí na investice do kryptoměn. 

Čtěte také

Za únor zatím policisté data nemají, ale podvedení lidé chodí své zkušenosti oznamovat policistům prakticky každý den. Tématu se podrobně věnuje redaktor Václav Plecháček.
Jen za poslední den přijali policisté v Hradci Králové dvě oznámení. V prvním případě poslal jednašedesátiletý muž z Hradce Králové neznámým podvodníkům 370 tisíc korun - chtěl investovat do různých komodit - například ropy. V druhém případě přišel 38letý muž o zhruba milion korun, podvodníci ho nalákali k investování do kryptoměn.

To samé se stalo muži z Náchodska, jehož případ policisté zveřejnili - místo investice do kryptoměn přišel o dva miliony korun.

V takových případech je scénář podvodu hodně podobný. Lidi zareagují na reklamu na internetu, následně umožní podvodníkům vzdálený přístup do svého počítače a nebo pošlou přístupová hesla.

Čtěte také

Podvodníci triky stále vylepšují, vytvoří třeba samostatný účet, kam budoucí oběť pošle menší obnos a podvodníci mu ji zhodnotí. O další, často mnohem větší částky, ale lidé následně přijdou.

Je možné říct, že historku o investicích do kryptoměn, případně do ropy a dalších komodit, podvodníci aktuálně používají nejvíce?
Podle policistů Krajského ředitelství Královéhradeckého kraje ano. Ale lidé se stále mohou setkat například i s falešnými bankéři. Ti lidem zavolají klidně i v noci, tvrdí jim, že byl jejich účet napadený a buď je přesvědčí, aby peníze poslali na jiný, podle nich bezpečný účet, a nebo získají přístupová hesla a další údaje a peníze z účtu si pošlou sami. Stát se může i to, že si na podvedeného člověka vezmou půjčku.

Potom se především ženám stále stává to, že se jim ozve údajný zahraniční voják, nebo lékař, naslibuje společnou budoucnost a pod různými záminkami vyláká někdy až miliony korun.

Čtěte také

A pak samozřejmě pozor při nákupu nebo prodeji věcí na nejrůznějších internetových bazarech. Tam jde většinou o menší částky - v jednom z nejaktuálnějších případů přišel muž z našeho regionu o 10,5 tisíce korun, když si chtěl přes internet koupit výčepní zařízení.

Pachatelům za podobné věci hrozí i mnohaleté tresty. Jak často se je podaří policistům dopadnou a vrátit peníze podvedeným?
Prakticky nikdy. Případy se policii, a to i v jiných státech světa, nedaří objasnit a podvedení se musí smířit s tím, že už své peníze nikdy neuvidí.

Policie proto stále dokola vyzývá občany, aby ve virtuálním prostředí byli maximálně opatrní a nevěřili lákavým nabídkám na zhodnocení peněz, ani příběhům o společném životě. V žádném případě by si lidé neměli instalovat programy pro vzdálenou správu počítače, neměli by dávat souhlas s připojením druhé osoby a sdělovat přihlašovací hesla či potvrzovat autorizační kódy k internetovému bankovnictví.

Spustit audio

Související