V kraji stoupl počet vyléčených z covidu na 181. Potvrzených nákaz zůstává 194

Počet vyléčených lidí z covidu-19 v Královéhradeckém kraji za posledních 24 stoupl o jeden na 181, nový uzdravený z koronaviru je z okresu Jičín. Potvrzených nákaz bylo odpoledne 194, stejně jako ve čtvrtek, vyplynulo z dnešního sdělení krajských hygieniků. 

Laboratoře v hradeckém kraji dosud vyhodnotily 19 993 testů. Před týdnem, 22. května, bylo v kraji 193 potvrzených nákaz a 168 uzdravených.

Nejvíce vyléčených lidí z nákazy a také nejvíce potvrzených případů onemocněním covid-19 v hradeckém kraji od začátku pandemie bylo dnes nadále v okrese Náchod, a to 64 a 65. V okrese Hradec Králové bylo 60 zotavených z covidu-19 a 64 potvrzených nákaz.

Na Trutnovsku hygienici k dnešní 15:30 evidovali 21 uzdravených a 25 pozitivních případů covidu-19. V okrese Jičín vzrostl počet vyléčených o jeden na 20, přičemž potvrzených nákaz bylo nadále 23. Nejnižší počty vyléčených a nakažených měli stále na Rychnovsku, a to 16 a 17, uvedli odpoledne hygienici.

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové se dnes léčili s covidem-19 dva pacienti, žádný z nich nebyl napojen na plicní ventilaci. Oba mají i další onemocnění a byli do Hradce Králové přeloženi z jiných nemocnic. Jeden z pacientů je v zařízení asi měsíc, druhý od víkendu. FN Hradec Králové je jediným zařízením v kraji, které nemocné s covidem-19 léčí.

Ve FN Hradec Králové od začátku pandemie zemřelo sedm pacientů v souvislosti s koronavirem, všichni ale neměli bydliště v Královéhradeckém kraji. Naposledy to byl 30. dubna devětaosmdesátiletý muž, který měl covid-19 a trpěl jiným vážným onemocněním, stejně jako ostatní zemřelí s koronavirem v hradecké FN.

Podle statistik ministerstva zdravotnictví a krajských hygieniků zemřeli v souvislosti s covidem-19 čtyři lidé s bydlištěm v Královéhradecké kraji.

Hradecký kraj patří nákazou k nejméně zasaženým regionům v ČR. Ministerstvo zdravotnictví dopoledne na webu uvedlo, že v hradeckém kraji se dosud nakazilo 197 lidí, vyléčených z nákazy bylo 180. Statistiky ministerstva se mohou lišit, protože při evidenci případů používají jinou metodiku než hygienici.

V hradeckém kraji bylo 35,77 případu nákazy v přepočtu na 100.000 obyvatel. Lépe na tom byl v ČR už jen Jihočeský kraj, kde měli 28,87 případu na 100.000 obyvatel.

Krajské nemocnice v Rychnově nad Kněžnou a ve Dvoře Králové nad Labem od pondělí 1. června zruší odběrové stany na covid-19. Důvodem je klesající zájem o vyšetření. Odběrové stany budou dál fungovat v krajských nemocnicích v Náchodě, Trutnově a v Jičíně. V provozu zůstává i odběrové místo ve státní Fakultní nemocnici Hradec Králové.

Hasiči v neděli zruší všechna dekontaminační místa, která kvůli epidemii zřídili v okresních městech kraje.

Testy na covid-19 byly u všech 2002 polských pendlerů ze závodu Škody Auto v Kvasinách negativní. Od noční směny z neděle na pondělí tak mohou polští pracovníci postupně nastoupit do práce. Hromadné odběry vzorků od pendlerů začaly 19. května a skončily ve čtvrtek. Výsledky laboratorních rozborů u posledních odebraných byly známy dnes.

Jak snížit riziko nakažení koronavirem

Doporučujeme především internetové stránky ministerstva zdravotnictví, kde jsou nejaktuálnější informace. Státní zdravotní ústav má 24 hodin denně v provozu infolinky právě na obecné dotazy. Na stránkách krajských hygienických stanic je řada informací. I pro ty, kteří jsou v karanténách. Je tam, jak se takový člověk má chovat.

Krajští hygienici doporučují lidem, kteří se vrátí z rizikových oblastí zasažených koronavirem a jsou bez zdravotních obtíží, aby je kontaktovali. Jak? To je uvedeno na webu www.khshk.cz

V případě zdravotních obtíží by měli lidé volat přímo infekční kliniku fakultní nemocnice - čísla a další postupy jsou na webu www.fnhk.cz

Všechny důležité informace o koronaviru jsou zveřejněné také na webových stránkách krajského úřadu Královéhradeckého kraje.

Spustit audio
autor: baj | zdroj: ČTK

Související