V Komni bývalo svého času až dvě stě zvěrokleštičů. Zaniklé řemeslo představuje tamní expozice
Pokud jste někdy zaslechli o Komni na Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji, bylo to možná proto, že se uvádí jako jedno z možných rodišť Jana Amose Komenského. Vesnice roku 2011, která leží v Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, je zajímavá i pro něco jiného. V Komni bylo velké množství zvěrokleštičů. Na přelomu 19. a 20. století, kdy v obci žilo asi 1 200 obyvatel, z nich bylo 200 zvěrokleštičů.
Neobvyklému řemeslu je v Komni věnovaná expozice a to v původním obydlí zvěrokleštiče s číslem popisným šest. Je to venkovský domek z roku 1850. Uvidíte v něm světnici, kuchyň a samotnou expozici věnovanou zvěrokleštičství. Domek je kulturní památkou a také lidovou stavbou roku 2009.
Zvěrokleštič byl řemeslník, který kastroval dobytek. Kastrace byla důležitá proto, aby byla zvířata zdravá, krotká a dala se ovládat. Zvěroklestičům se říkalo také miškáři nebo šviháci. Řemeslo zvěrokleštiče se dědilo po generace a bylo váženým povoláním. Zvěrokleštiči byli rozpoznatelní na první pohled. Měli uniformu, sametový tmavě modrý oblek, klobouk, vysoké boty a přes sebe brašnu, takzvanou sanisterku. V té měli vždy ostrý nožík.
„Komňa byla především zemědělská vesnice a lidem to jako obživa nestačilo. Hledali proto možnosti, jak zlepšit svou životní úroveň. Místní se živili prodejem sušeného ovoce, prodejem semínek nebo kmínu po celé Evropě. Při této práci, pravděpodobně v Prusku, se naučili zvěrokleštičskému řemeslu,“ vysvětluje průvodce Karel Navrátil, proč bylo tolik zvěrokleštičů právě v Komni.
Řemeslo začalo zanikat po válkách ve 20. století. Ve 20. letech zároveň vznikla v Brně první veterinární škola. A studovaní veterináři začali zvěroklestiče pozvolna vytlačovat. Zvěrokleštičství zaniklo úplně v roce 1951 a to s přijetím zákona O zdokonalení živočišné výroby. Posledním zvěrokleštičem v Komni byl Josef Lavička.
Pokud si do Komni uděláte výlet, navštivte také památník J. A. Komenského, který je umístěný v památkové chráněné sýpce. Za zmínku stojí také farní kostel Svatého Jakuba z poloviny 19. století. A pokud máte rádi turistiku, vyrazte z Komni na zříceninu gotického hradu Zuvačova.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...