V klášteře v Polici nad Metují začne lidem sloužit nová badatelna a knihovna regionální literatury

18. únor 2019 09:47

Od září letošního roku budou mít studenti a badatelé možnost využívat nově upravené prostory části polického kláštera. Vznikne tam totiž nejen badatelna, ale také regionální knihovna a depozitáře. Úprava interiérů bude stát přibližně 5 milionů korun. Pro podrobnosti zašla přímo do benediktýnského kláštera reportérka Jana Házová, provedl ji ředitel Institutu regionální paměti Petr Bergman. 

„Vstupujeme do prostor, kde bude stálá expozice o významných osobnostech a jejich působení na Policku. Nebyli to rodáci. Jedná se o Sigismunda Boušku a Václava Vladivoje Tomka. A potom také lidé jejich doby, kteří na ně byli navázáni," říká Petr Bergman a hned nás vede do prvního patra polického kláštera, respektive jednoho jeho křídla.

A nacházíme se v prostoru, který vede do obrovské místnosti. Jdeme se podívat dovnitř. Tady to již trošku voní novotou. A je tady i tepleji než ve zbytku kláštera.

Broumovský klášter vydal před 20 lety jedno ze svých tajemství - unikátní kopii turínského plátna

Kopie turínského plátna v broumovském klášteře

Po stopách tajemného turínského plátna se dnes vypravíme s člověkem, který jeho kopii přesně před 20 lety objevil. To se psal rok 1999 a současný správce Přemysl Sochor byl v broumovském klášteře tenkrát na náhradní vojenské službě. 

„Tady totiž byla ještě nedávno taneční škola základní umělecké školy. A benediktýni tyto prostory nabídli Institutu regionální paměti jednak na stálou expozici Bouška - Tomek a současně pro knihovnu regionální literatury, depozitář a studovnu," doplňuje Petr Bergman.

„Jde o prostory, kde v současné době působí Polický symfonický orchestr. Ještě nedávno tady v tomto sále byla knihovna. Ve chvíli, kdy se Polický symfonický orchestr přestěhuje, tak se sem knihovna vrátí, ale bude to knihovna specifická. Bude to knihovna regionální literatury, kterou bude právě provozovat Institut regionální paměti. A potom tady budou také depozitáře."

V dlouhé chodbě polického kláštera se nachází několik dveří

„To už byly cely mnichů. A tady budou depozitáře. Bude tu depozitář starých map, depozitář fotografií, či grafiky. Každý ten materiál vyžaduje své specifické prostředí. Fotografie například jiné než papír. Bude se tady dbát na teplotu a vlhkost. Už nyní připravujeme projekt. Jak udělat jednotlivé místnosti tak, aby mohly být některé temperované, jiné naopak udržované v chladu. Základem je sucho, pro všechny archiválie. A to tady relativně máme. Ale bude se s tím muset pracovat," uzavírá prohlídku Petr Bergman.

V klášteře v Polici nad Metují začne lidem sloužit nová badatelna a knihovna regionální literatury

Nová expozice Bouška - Tomek by měla být v polickém klášteře otevřena v květnu tohoto roku. Badatelna a knihovna by měly veřejnosti sloužit potom od září.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související