V Jívce ještě před dvěma lety nebyl zájem o zasíťované stavební pozemky. Teď se situace obrátila

23. září 2021 09:57
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Stavba rodinného domu (ilustrační foto)

Jívka na Trutnovsku dočasně pozastavila prodej všech svých pozemků. Cílem je podle vedení obce zabránit spekulacím s pozemky a jejich správné ocenění. Ještě nedávno přitom Jívka nabízela zasíťované stavební parcely za minimální cenu, sto korun za metr čtvereční. Neúspěšně, zájem neměl nikdo. Teď se ale situace obrátila. 

Čtěte také

Zasíťovaný stavební pozemek za sto korun na metr čtvereční. S ohledem na celostátní průměr těžko uvěřitelná věc, v Jívce před dvěma lety ale realita. Zájem ani tak ale neměl vůbec nikdo.
Říká nezávislý starosta Jiří Gangur.
„My jsme drželi tuto cenu kvůli tomu, aby lidé, kteří umí v tomto území žít, neutíkali někam jinam a mohli si u nás koupit relativně levné pozemky."

Loni obec cenu zvýšila na dvojnásobek, kupujících bylo stále minimum. Pak ale přišel zlom.
„Poslední rok se to tak změnilo, že kdybychom těch parcel měli sto, tak je všechny rozprodáme. A ani ne za tak nízké ceny."

Stále větší zájem byl navíc o jiné pozemky, ze kterých by se po změně územního plánu mohly také stát stavební. Zastupitelé tak prodeje dočasně zastavili, podle starosty zhruba do konce roku.
„Možná o tom rozhodneme i dřív. Záleží na pracovním jednání zastupitelstva. Dohodneme se na nějakých zásadách, jak dál s těmi pozemky budeme nakládat."

Podle Jiřího Gangura je zapotřebí zabránit spekulacím s pozemky a nastavit správnou cenu.

Čtěte také

Cílem zůstává prodávat především těm lidem, kteří v obci chtějí trvale bydlet. I proto se asi nebudou pozemky nabízet obálkovou metodou.
„Nechceme to prodávat formou nejvyšší nabídky, protože pro někoho není problém nabídnout nějakou velkou cenu, ale co s tím potom bude dál dělat? My chceme, aby tady lidé bydleli."

Zvýšený zájem především o stavební pozemky v poslední době potvrzují i starostové dalších obcí v okolí. Poptávka momentálně převyšuje nabídku například v pět kilometrů vzdálených Radvanicích.

„Ano, je to ten samý trend. V podstatě ty ceny byly, dá se říct, totožné za metr čtverečný," říká nezávislý starosta Tomáš Němec.

Radvanice momentálně žádné volné stavební pozemky na prodej nemají, s ohledem na zájem ale chystají vytvoření nových pomocí změny územního plánu. I tady ale dávají přednost zájemcům, kteří v obci budou chtít následně trvale bydlet.

Spustit audio

Související