V jaké části města je vám nejvíc horko? Kde chybí osvěžující prvky? V Jičíně vzniká pocitová mapa

10. červenec 2024 08:40

Obyvatelé Jičína mají možnost podílet se na vzniku takzvané pocitové mapy. Mohou v ní označit, kde jim je horko. Proč město tuto anketu vyhlásilo? To zjišťovala redaktorka Kateřina Kohoutová.

Jičín zahajuje přípravu na takzvanou adaptační změnu. Ta má za cíl jediné, připravit město na stále se měnící podmínky klimatu. To znamená, že se zaměří na zvyšující se teploty, sucho a další meteorologické extrémy, které se dají v budoucnu očekávat stále častěji.

Čtěte také

Názory obyvatel, které budou samozřejmě anonymní, pomohou odborníkům natipovat místa ve městě, kde se lidé cítí při vysokých teplotách špatně a kde jim je naopak lépe.

K čemu pocitová mapa městu pomůže?
K tomu, aby radnice věděla, jak postupovat například při budování nových staveb či různých městských prvků. Co a kam umístit, aby to bylo klimaticky pro lidi příjemné. Zároveň se také plánuje úprava a modernizace městského venkovního mobiliáře. Počítá se s vytvořením nových míst, kde se budou mít možnost lidé ochladit a schovat před sluníčkem.

Budou to různá stinná místa, objeví se takzvaná mlhoviště nebo pítka či menší fontány.

Čtěte také

Jaký je o hlasování zájem a kolik lidí se už do projektu v Jičíně zapojilo?
Zatím jsou to desítky občanů. Na mapě už tito lidé označili místa, kde se cítí ve městě dobře, a kde si naopak myslí, že jsou horka nesnesitelná. S několika lidmi už jsem hovořila, například na Valdštejnově náměstí jsem potkala mladou slečnu se zmrzlinou v ruce, která přiznala, že na tak velkém prostoru se v podstatě není před horkem kam ukrýt.

Osvěžení z kašny, která se na náměstí nachází, nepřijde slečně dostačující.

Jinak ale už potom mluvily maminky s kočárky a s dětmi v zámeckém parku. Tam si užívaly stínu, ale i ony by prý uvítaly, kdyby bylo ve městě více vodních prvků. I jako hrátky pro malé děti.

Spustit audio

Související