V hradecké nemocnici používají systém, aby zamezili přijetí pacienta s koronavirem na běžné oddělení

9. duben 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Fakultní nemocnice Hradec Králové je finančně nejzdravějším zdravotnickým zařízením mezi fakultními nemocnicemi

V hradecké fakultní nemocnici dobře funguje systém, který má zamezit přijetí pacienta s koronavirem na běžné oddělení. Nejen o tom, ale i o vládní pomoci živnostníkům jsme telefonicky hovořili se senátorem a náměstkem nemocnice Jaroslavem Malým. 

Čtěte také

Poslanecká sněmovna schválila prodloužení nouzového stavu do konce dubna, postupně se ale začínají uvolňovat některé restrikce. Poslanci také rozhodli o pětadvacetitisícové pomoci živnostníkům. Podle senátora za Královéhradecký kraj Jaroslava Malého za ČSSD získá tenhle návrh pravděpodobně podporu i v Senátu.

„Senát dostává materiály ve zrychleném tempu, jak je tvoří vláda a poslanecká sněmovna. Čili my materiály dostaneme dnes, během zítřejšího dopoledne by je měly zpracovat příslušné výbory v senátu a zítra odpoledne se sejde plénum senátu. Myslím, že tam bude jeden nebo dva body, které by se měly schválit. Především je to pomoc OSVČ. Předpokládám, že to nebude nijak rozporováno," říká senátor Jaroslav Malý.

Prof. MUDr. Jaroslav Malý, CSc. ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Ten má ovšem plno práce nejen v Senátu, ale i ve své funkci náměstka hradecké fakultní nemocnice.

Čtěte také

Tam je podle Jaroslava Malého důležité mimo jiné to, aby se na běžná oddělení nedostal pacient s koronavirem.
„Pokud se týká opatření ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, tak máme docela dobře vybudovaný bariérový systém, který umožňuje, aby nebyl na běžné oddělení přijat pacient nakažený covid-19 o kterém nevíme. Máme taková řekněme nárazníková lůžka, na která jsou akutní pacienti přijímáni. Udělá se jim vyšetření na covid-19, což je hotové za několik hodin. A teprve potom, když je toto vyšetření negativní, tak je pacient přijat na standardní postel. To se samozřejmě netýká toho, když někdo přijde na emergency s úrazem, mozkovou mrtvicí či infarktem. Nebo když dojde k překotnému porodu, tak tam žádná nárazníková lůžka nepoužíváme."

Pokud jde o další vývoj situace kolem pandemie, je Jaroslav Malý mírným optimistou

„Myslím si, že se krizovému štábu podařilo udělat to, co chtěl. To znamená oploštil onen exponenciální nárůst onemocnění a tím zachoval možnost, aby lidem, kterým není dobře a potřebují intenzivní péči, pro ně bylo ve zdravotnických zařízeních dosti místa. To si myslím, že se podařilo. A z tohoto důvodu si myslím, že můžeme být, řekněme, lehce ne tak pesimističtí. Pokud se týká délky onoho onemocnění, nejsem epidemiolog, ale věřím jim. Myslím si, že to bude ještě dlouhý běh," uzavírá senátor a lékařský náměstek ředitele hradecké fakultní nemocnice Jaroslav Malý.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?