V Hradci Králové vozí speciální autobusová linka zadarmo seniorské diváky do divadla a zase zpět

21. září 2023 08:18

Loni na podzim to byl zkušební provoz, který se osvědčil. Proto teď královéhradecké Klicperovo divadlo znovu organizuje bezplatnou autobusovou linku pro seniory. Ta jezdí vždy v den představení, které patří do seniorského předplatného, aby přivezlo diváky do divadla. 

Čtěte také

Na podrobnosti se Martina Sedláčka z vedení divadla zeptal přímo ve svozovém autobusu reportér Tomáš Lörincz.

V autobuse se ozývá prakticky běžné hlášení o následujících zastávkách. Jak moc složité je tuhle speciální linku naplánovat, aby to vyhovovalo potřebám seniorů? Jak jste to vymýšleli? „My jsme se nechali trošku inspirovat nočními linkami MHD, které projíždějí celým městem. Takže jsme udělali takovou kombinaci, abychom pokryli ty nejvíc obydlené části Hradce nebo kde máme nejvíc předplatitelů.“

Čtěte také

„Spolupracovali jsme s dopravním podnikem, který nám navrhl naši trasu i časy,“ popisuje vývoj této služby Martin Sedláček z Klicperova divadla.

S tím, že loni na podzim tuto speciální linku při prvních jízdách využívaly desítky lidí. „V tuto chvíli je to zhruba nějakých 15 diváků. Trošku větší zájem očekáváme třeba při cestě zpět domů. Teď je ještě v podvečer teplo, tak se mnozí lidé rádi projdou. Ale po představení potom naši linku využijí.“

Linkou jede do Klicperova divadla i pan Miroslav. Jak moc velká a vítaná pomoc je to podle něj? „Pro mne je to pomoc velmi vítaná, protože vás to zaveze až přímo před divadlo. Tedy je to zjednodušení cesty a dopravy. Ale dnes jedu touto linkou poprvé, protože jsme o tom nevěděli.

Čtěte také

„Představení je s přestávkou a trvá zhruba do 19:30 hodin. Máme pak odjezd autobusu od divadla stanoven na 19:40 hodin. Ale kdyby se něco zdrželo, tak nebojte, určitě počkáme. Zaměstnanci divadla jezdí linkou společně s diváky a jsou připraveni jim pomoci nebo poradit.

Využít tuto linku může na všechna představení pro seniory každý, kdo má divadelní předplatné, říká Ludmila Seidlová. „Stačí mít s sebou předplatenku na ono představení, které se chystá. Tím se člověk prokáže při vstupu do autobusu a může s námi jet.

Novinky, informace a hrací plán Klicperova divadla z Hradce Králové, které je čtyřnásobným držitelem ocenění Divadlo roku.

Oslovení cestující se shodli na tom, že bezplatná autobusová linka pro seniory, která objíždí podstatnou část Hradce Králové a zaveze návštěvníky téměř až ke Klicperovu divadlu, a po představení opět zpátky, je příjemný bonus. Rozhodující roli při jejich úvahách, jestli si pořídit předplatné nebo ne, prý ale nehraje.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související