V dílně řezbáře Zdeňka Farského jsou stále Vánoce. Je to svět betlémů všech typů a velikostí

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy V dílně náchodského řezbáře Zdeňka Farského jsou stále Vánoce. Je to svět betlémů všech typů a velikostí

Ať na dveře dílny náchodského řezbáře a restaurátora Zdeňka Farského zaklepete v kterémkoliv ročním období, když vstoupíte, jsou Vánoce. Také Romana Pacáková, která se za ním vypravila s reportážním mikrofonem uprostřed podzimu, si připadala podobně, když se rázem ocitla ve světě betlémů všech možných typů a velikostí.

Ale když Romana Pacáková vstoupila do dílny, kde to tak typicky a krásně voní dřevem, bylo na první pohled zřejmé, že betlémy tvoří jen část umělecké řezbářské práce Zdeňka Farského, i když v posledních desetiletích zažívají vyřezávané betlémy velkou renesanci a zakázky se jen hrnou.

Přesto ale hodně času věnuje také práci restaurátorské. Je mistrem svého oboru a v jeho péči končí řada cenných dřevěných soch třeba z výzdoby kostelů nebo oltářů, které jsou poškozené, nebo jim chybí různé části. Ty je potřeba znovu vyřezat a doplnit v tom stylu, v jakém byla v dávných dobách vytvořena ta která socha.

A když náhodou zbývá volná chvíle, věnuje se Zdeněk Farský volné tvorbě

Moderní plastika má docela jiné tvůrčí zákonitosti než třeba vyřezávání betlémů. Autor se inspiruje zejména krásou ženského těla, tvoří vysoce stylizované ženské akty, které dávají vyniknout použitému materiálu, kresbě a barvě dřeva.

V dílně náchodského řezbáře Zdeňka Farského jsou stále Vánoce. Je to svět betlémů všech typů a velikostí

Zdeněk Farský podědil výtvarný talent po svých předcích. Nadání ke kresbě a malbě po tatínkovi a rukodělnou zručnost po svém dědečkovi. Řezbařině a figurální tvorbě se věnuje už 40 let, od svých patnácti.

Jeho náchodská dílna není nijak velká, ale má tam vše, co ke své práci potřebuje. Pracuje na ponku, který pamatuje už několik generací řezbářů.

Figurky Zdeňka Farského jsou velice jemně propracované a tomu odpovídá všelijaké nářadí, kterého je plný nejen ponk, ale celé sady dlát a dlátek visí také po stěnách.

V dílně náchodského řezbáře Zdeňka Farského jsou stále Vánoce. Je to svět betlémů všech typů a velikostí

Jsou mezi nimi i kousky, na které je náležitě pyšný, protože tato dláta už před ním používali velcí mistři řezbáři. Třeba velké a dobře vyvážené dláto, které patřilo vynikajícímu řezbáři a restaurátorovi z Červeného Kostelce, panu Břetislavu Kafkovi. V jeho slavné dílně se také Zdeněk Farský učil. Byl posledním učněm jeho synovce, pana Antonína Kafky.

V dílně jsou k vidění také velice umné přípravné kresby a studie k figurkám a plastikám. Zdeněk Farský ale říká, že mu k práci stačí jen schematická skica, protože řezbář budoucí figurku vidí ukrytou už v tom materiálu, který vezme do ruky.

V současné době pracuje také na pohyblivém, mechanickém betlému. Figurky jsou asi 15 cm vysoké a práce na jedné trvá od prvotní skici až po finální úpravu 10 až 15 hodin.

V dílně náchodského řezbáře Zdeňka Farského jsou stále Vánoce. Je to svět betlémů všech typů a velikostí

Zdeněk Farský se své krásné práci s láskou věnuje asi 8 až 10 hodin denně.

A výtvarná rodinná tradice pokračuje i v jeho synovi, ten se ale vydal cestou moderní malby.

Volnou tvorbu Zdeňka Farského teď můžete vidět v Novém Městě nad Metují v Galerii Zázvorka, kde vystavuje své plastiky společně s malířem Václavem Macháněm. Je to už jejich čtvrtá společná výstava, protože spojení krajin a kreseb s moderní plastikou vyznívá v každém výstavním prostoru velmi krásně. Můžete se sami přesvědčit a na výstavu se zajít podívat do 18. listopadu 2017.