V broumovském příhraničí pracuje stále víc Poláků. Tuzemské firmy takový trend vítají

03368783.jpeg
03368783.jpeg

Nedostatek práce ve své domovině a vyšší platy v Česku. Právě to jsou hlavní důvody, proč v českém příhraničí pracuje stále víc Poláků. Snaží se přitom vyhnout časově náročnému dojíždění. Tuzemské firmy takový trend vítají, českých zaměstnanců je totiž málo.

Centrum Broumova, zdravotní středisko. Dva Poláci právě čekají na vstupní zdravotní prohlídku, následně nastoupí jako dělníci do jedné z firem v nedalekých Martínkovicích.

Wojciech Michalowski bydlí v Radkówě, jen kousek od hranic, do práce to tak bude mít osm kilometrů. Plat vyšší o třetinu.

Čtěte také

Podobně je na tom i Tomaš Lučak. Dlouhá léta bydlel v polském vnitrozemí, po přestěhování do příhraničí sháněl práci velmi těžko. Do české firmy míří ve svých pětačtyřiceti.

A takových lidí v Polsku přibývá. Potvrzuje to Jakub Navrátil z Agentury práce Broumov: „Poslední půlrok. A předpokládáme, že to bude pokračovat, ty zdroje na české straně už nejsou," připomíná historicky nejnižší nezaměstnanost v České republice.

Specializovaná burza práce v polském Klodzku

Podle něj přitom končí trend, kdy byli Poláci ochotní na cestě do práce trávit hodiny denně: „Priorita pro ně je teď dojíždění. Být čtyři hodiny denně na cestě, to se nedá dlouhodobě vydržet."

S náborem polských pracovníků do českých firem pomáhá na Náchodsku i Hospodářská komora.

Říká to člen jejího představenstva Radek Jakubský: „Naše náchodská hospodářská komora má na starosti právě spolupráci česko-polskou. Takže překládáme, pomáháme na úřadech a podobně."

Radek Jakubský je zároveň jednatelem jedné středně velké české firmy a s polskými zaměstnanci má velmi dobré zkušenosti. Podobně jsou na tom i jinde.


Zvětšit mapu