V březnu nastal správný čas pustit se na zahradě do úklidu. Zahradník František Hlubocký a jaro
Zahradník František Hlubocký v naší radioporadně na téma: jaro na zahradě. Na co nesmíme zapomenout? Po zimě se začíná zahrada probouzet, a to je ten nejvyšší čas začít s pracemi.
Po zimě se začíná zahrada probouzet, a to je ten nejvyšší čas začít s pracemi. Jaro je období, kdy vysazujeme stromy a keře, sázíme zeleninu, bylinky i květiny, hnojíme, prořezáváme a odstraňujeme plevel. Sezona klepe na dveře, tak se dejte do práce.
Výsadba nových stromků, keřů a rostlin
Na jaře lze vysazovat všechny ovocné stromy, zvláště prostokořenným sazenicím (bez kořenového obalu) prospěje časný termín.
Zahrada mezi zdmi? Jde to! V Hradci Králové si sousedé osazují zelení část vnitrobloku

Probíhající revitalizace části vnitrobloku v jedné z hradeckých ulic spojuje sousedy a zároveň zlepšuje životní prostředí, na které se ve městech velmi často zapomíná. Tento projekt vznikl díky podpoře z grantového programu Zelené oázy.
Pro broskvoně, meruňky, mandloně i nektarinky je jarní termín výsadby přímo ideální.
Vysazují se také okrasné opadavé listnáče, ořešáky i sazenice vinné révy.
Je vhodná doba pro výsadbu bříz, jehličnanů a ostatních stálezelených dřevin. Nezapomeňte, že mladé ovocné stromky prostokořenné potřebují před výsadbou důkladně zkrátit kořeny i větve - podpoří se tím růst stromu. Půdu pod korunami stromů mělce okopejte.
Na jaře se vysazují keře, které jsou citlivé na chlad, jako například třezalky či komule, nebo popínavé rostliny. Dokončete výsadbu všech typů živých plotů, aby se stačily ujmout ještě dříve, než nastane suché letní období.
Keře i stromy je potřeba ihned po výsadbě seříznout
Důležitou jarní činností je i hnojení. K tomu, aby měly stromy dostatek síly, je potřeba jim dopřát dávku dobře uleželého hnoje či vyzrálého kompostu. Na půdu pod koruny stromů dejte vhodnou organickou hmotu, zabráníte tím odpařování vody z půdy.
Hned jak půda po zimě dostatečně vyschne, vrhněte se na záhony, které je nutné před sázením připravit. Půdu pořádně prokypřete, nejlépe motyčkou. Na záhonech začíná klíčit plevel. Některé jeho druhy mají krátkou vegetační dobu a stačí se rychle rozmnožit.
Záhony proto pravidelně plejte - rostliny, které na záhon nepatří, odstraňte hned, jak vyklíčí. Půdu na záhonech uhlaďte, například pomocí hrabiček.
Jarní měsíce jsou optimálním obdobím na setí zeleniny. Choulostivější druhy zeleniny jako například okurky, květák či rajčata je nutné nejprve přesadit do truhlíku nebo květináče.
Jaro je vyhrazeno i pro bylinky. Jejich pěstování se nebojte. Stačí jen dodržet pár základních pravidel. Nesázejte je do stínu nebo vlhkého prostředí, bylinky milují slunce. Bylinky můžete nasázet spolu, a vytvořit tak bylinkovou zahrádku. Výhodou je, že vůně bylinek je pak intenzivnější.
Samozřejmě vůbec nevadí, pokud bylinky umístíte na zeleninový záhon. Dejte jen pozor na bazalku, ta je na pěstování citlivější, a proto je ideální pěstovat ji v interiéru. Při zalévání bylinek se řiďte pravidlem - ani moc, ani málo - jednoduše přiměřeně.
Na jaře je také nejvhodnější doba k seříznutí trvalých bylinek, jako je rozmarýna, šalvěj, tymián nebo saturejka. Zdřevnatělé rostliny zkraťte nůžkami o jednu až dvě třetiny.
Vytvořte si květinové záhony
Letničky jsou na záhonech téměř nepostradatelné, protože zahradu pak zdobí postupně od června až do podzimních mrazů.
Na jaře také věnujte velkou pozornost růžím. Pokud už nehrozí silné mrazy, tak růže prořežte. U růží popínavých stačí, když odstraníte nezdravé nebo poničené větve. Růže zasaďte na záhon, který je dostatečně slunný a vzdušný.
Celou radioporadnu s Františkem Hlubockým si můžete poslechnout v našem audio-archivu:
Související
-
Teplé počasí minulých dnů dovolilo zahradníkům na bylinkové zahradě v Žirči první práce
Bylinková zahrada, která je součástí barokního areálu v Žirči, pomalu ožívá. Stará se o ni několik zahradníků ve spolupráci s klienty trpícími roztroušenou sklerózou.
-
V Dobrém na Rychnovsku vzniká živá zahrada s jezírky a stěnou pro hnízdění ledňáčka říčního
V Dobrém na Rychnovsku bude takzvaná ekozahrada. Vzniká v areálu pobočky křesťanské ekologické organizace A Rocha, do které chodí lidé kvůli lásce k přírodě a její ochraně.
-
Jaroslav Matejsek z Vršovky má na zahradě desítky druhů běžného ovoce, ale i unikátní odrůdy
Vezmeme vás za jedním z největších tuzemských ovocnářů, který má na své zahradě nejen desítky druhů běžného ovoce, ale například i muchovníky nebo mandloně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.