Už troubějí na horách jeleni. Začala říje a samci svým hlasem vábí samice. Poslechněte si je!

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jelen (ilustrační foto)

V Krkonoších jsou v těchto dnech slyšet zvuky připomínající krávy, ale nenechte se plést. Je to troubení jelenů. Nastala totiž takzvaná jelení říje, kdy samci svým hlasem vábí samice. Turisté by se proto měli držet značených cest, aby zvěř nerušili. Poslechnout si tyto jedny z největších krkonošských savců vyrazila i reportérka Kateřina Kohoutová.

S Radkem Drahným, mluvčím Krkonošského národního parku, jsme právě přišli k Výrovce.

„Máme typické podzimní Krkonošské počasí. Před chvíli lehce sprchlo, teď se honí mraky, ale je poměrně chladno. To je sice počasí, které nám zalézá za nehty, ale jelení říji téměř vyhovuje," říká Radek Drahný.

Čtěte také

Snažíme se být potichu, abychom jeleny slyšeli a nerušili je

„Posloucháme troubení jelenů na svazích Luční hory. Dá se odhadovat, že od nás mohou být nějakých 200 až 300 metrů. Samozřejmě je nevidíme, jsou v porostech vysoké kleče," doplňuje Radek Drahný.

Jelen (ilustrační foto)

Proč jeleni troubí? Co přesně tím dávají najevo?

„Je to vlastně projev sexuální touhy. Projevují se tak rozmnožovací pudy. Tím troubením jelen dává najevo, že buď stojí u laní a opečovává si svůj harém. Nebo třeba mladý jelen, který ještě nemá to štěstí, tak vyzývá staršího a zkušenějšího soka na nějaký souboj," vysvětluje Radek Drahný.

Cestou jsme potkali několik turistů. Ruší oni v současné době jeleny v říji?

„Když jdou ti turisté potichu, tak pak mají šanci toto unukátní divadlo přírody poslouchat. Když jdou a pokřikují na sebe, nebo jsou hlasití, tak pak nemají šanci slyšet to jelení troubení," dodává Radek Drahný.

Jelení říje potrvá v Krkonoších ještě asi tři týdny.