Už devátým rokem oceňuje soutěž Stejná šance nejlepší zaměstnavatele lidí se zdravotním postižením

1. říjen 2020 10:44

Zhruba tři desítky společností, měst a obcí z Královéhradeckého kraje se letos přihlásily do 9. ročníku soutěže Stejná šance. Tu pořádá několik neziskových organizací a cílem je ukázat podmínky vytvořené pro zaměstnávání lidí se zdravotním postižením.

Čtěte také

Kanceláře spolku Péče o duševní zdraví v centru Náchoda. Mezi zaměstnance přichází paní Květa. Prakticky celý život prožila v ústavech, teď žije v chráněném bydlení a právě tady v kanceláři získala svoji první placenou práci.
„Nachystám si kbelík, hadříky a další věci co potřebuji na stoly. Prostě všechno."

Jednou týdně chodí do společnosti uklízet. Zvykla si rychle, obavy má snad jen z používání vysavače.
„Tady se zapíná a potom tady vypíná. Je to tak doufám správně."

Za šanci přivydělat si nějaké peníze k invalidnímu důchodu je paní Květa vděčná, do práce se těší.

Spokojený je ale i její zaměstnavatel.

„Paní Majerovou jsme zaměstnali, protože si myslíme, že je strašně málo příležitostí na otevřeném trhu práce, kde mohou tito lidé pracovat za běžnou mzdu. Obvykle pracují v nějakých chráněných dílnách a tam je plat hrozně nízký," říká vedoucí náchodského střediska Péče o duševní zdraví Lucie Kudrnáčová.

Čtěte také

Podle ní chodila paní Květa první dva měsíce do práce s asistentkou. Teď už ale zvládá práci sama.
„Když potřebuje, tak se zeptá. A my jsme moc rádi, že se vše naučila a práce ji baví. Je to další krok k tomu, aby mohla vést normální běžný život."

Kolik firem vytvořilo speciální pracovní místa pro lidi s handicapem nikdo neví, do soutěže Stejná šance se letos v Královéhradeckém kraji přihlásily zhruba tři desítky firem a obcí.

„Určitě je tam pár nominací, které nás velice potěšily," říká Nikola Ladnarová ze spolupořádající společnosti Aspekt.

Stejná šance
je prestižní soutěž pro zaměstnavatele, kteří se rozhodli zaměstnat ve své firmě člověka se zdravotním postižením. Stejná šance je soutěž zaměstnavatelů, kteří lidem se zdravotním postižením dávají na otevřeném pracovním trhu stejnou šanci, jako ostatním a tím aktivně přispívají k jejich začleňování do společnosti.

A hned připojuje konkrétní případy
„Třeba jedna firma v Hradci Králové zaměstnává nevidomé, pro které upravovala i pracoviště tak, aby mohli práci vykonávat. Nebo jsou tam i neslyšící pracující, kterým byl zajištěn překlad."

Nejlepší zaměstnavatele lidí se zdravotním postižením ocení pořádající spolky během října.

Spustit audio

Související