Už čtvrtý měsíc je počet volných míst v Královéhradeckém kraji vyšší než počet lidí bez práce

12. červenec 2018
Soustružník (ilustrační foto)

Ve všech pěti okresech Královéhradeckého kraje opět klesly počty nezaměstnaných. Z aktuálních výsledků Úradu práce tak vyplývá, že se celý region v červnu znovu dotkl rekordní hranice. Pracovníci chybí hlavně v technických a dělnických profescích, jak zjistila reportérka Lucie Peterková. 

Zemědělcům a ovocnářům chybí sezónní pracovníci. Situace je díky nízké nezaměstnanosti vážná

Při druhé sklizni se už bedýnky plní daleko pomaleji

Zemědělci a ovocnáři v Královéhradeckém kraji se dlouhodobě potýkají s nedostatkem pracovníků na sezónní práce. Ty shánějí už teď, aby byli včas připraveni na první sklizeň. Současná velmi nízká nezaměstnanost jim ale výběr hodně komplikuje, protože zájem o manuální práci je mizivý.

Podle aktuálních výsledků nezaměstnanosti byla v červnu Česká republika jednou ze zemí s nejnižším počtem lidí bez práce.

„V Evropě určitě a skoro bych možná řekl i ve světě. Byť pouze v rámci Evropy máme zcela srovnatelnou metodiku, jak data měřit. Ale v podstatě, když se podíváme kamkoliv jinam do světa, tak je taková nízká nezaměstnanost nevídaná," potvrzuje ředitel Krajského úřadu práce v Hradci Králové Martin Horák.

V Královéhradeckém kraji sice nezaměstnanost v červnu zůstala na květnových 2,1 procenta. Ale počet lidí bez práce se přesto ještě snížil o 182 na rekordních 8 167 osob.

Ozubená kola

Znamená to, že je opět více volných míst než uchazečů, dodává Martin Horák: „Ta volná místa hlášená v poslední době, jsou spíš ta místa nekvalifikovaná. Největší poptávka je v tuto chvíli po dělnících. Zejména dělnících do výroby. Z hlediska služeb je dlouhodobě obrovská poptávka v turistickém ruchu po číšnících a kuchařích."

Nedostatek pracovníků je každoročně také v zemědělství

„To je samozřejmě problém z hlediska sezónních prací. Každý rok se na nás obrací už v podstatě na jaře zaměstnavatelé s žádostí o získání cizinců na sezónní práce, zejména na sběr ovoce. Protože už podle zkušeností z minulých let prostě ví, že zájem našich občanů o tyto sezónní práce je minimální. Ať už z hlediska finančního ohodnocení nebo nějaké náročnosti. Navíc samozřejmě v letošním roce je to specifické tím, že vzhledem k počasí se to všechno urychlilo a je toho hodně najednou," doplňuje Martin Horák.

Ovoce, třešně, úroda, sklizeň, sadaři, sad

To připouští i předseda Zemědělského družstva v Dolanech na Náchodsku Josef Vlček: „S nedostatkem pracovníků se občas potýkáme i my. Samozřejmě to neznamená, že bychom nebyli schopni udělat potřebné práce, co se týká sklizní i založení nové úrody. Co se týká živočišné výroby, tak samozřejmě výrobu zajistíme. Ale jsou odvětví, kde se dá říct, že jedeme trošku na doraz. Protože chybí zejména odborné profese."

V případě dolanských zemědělců jsou to hlavně agronomové, zootechnici, ale i opraváři zemědělských strojů nebo traktoristé.

Spustit audio

Související