Už 25 let pomáhá hradecká Diecézní charita dětem z chudých indických rodin na cestě za vzděláním
Projekt Adopce na dálku funguje v královéhradecké diecézní charitě už čtvrtstoletí. I díky němu mohou indické děti chodit do školy - a pomáhají jim v tom i studenti Biskupského gymnázia v Hradci Králové.
U příležitosti 25. výročí Adopce na dálku přijeli do Hradce Králové zástupci indických diecézí. S biskupem Derekem Fernandesem ze západoindického města Belgaum se v krajském městě setkali studenti královéhradeckého biskupského gymnázia, kteří se na projektu sami podílí.
Čtěte také
„Adopce na dálku na Biskupském gymnáziu má už poměrně dlouhou tradici. Nejen že vzděláváme studenty, ale vedeme je k nějakému sociálnímu cítění, aby věděli, že je potřeba pomáhat nejen v rámci své rodiny,“ vysvětluje Helena Melicharová, která na Biskupském gymnáziu vyučuje religionistiku.
Škola v současnosti podporuje 10 indických dětí. Část prostředků se studenti snaží získat sami - třeba prodejem svačin.
„Každá třída nebo ročník má svého studenta a s tím si píše. On odpovídá přímo té třídě a o to víc je to osobní. Vznikají tam vtipné situace, kdy nám ten dopis přijde třeba o čtyři měsíce později a oni nám řeknou, že slaví Vánoce a my už tady máme v podstatě léto,“ popisují své zkušenosti s Adopcí na dálku studenti prvního ročníku Honza a Vojta.
Čtěte také
Ve zmiňovaných dopisech se studenti vzájemně dozví třeba o tom, jaký měli den, doplňuje Hanka. „Většinou v nich píšou, co dělají, co studují, s tím nám posílají i své vysvědčení, takže jde vidět, které předměty jim jdou a které je baví. To je zpětná vazba, kterou dostáváme.“
Začátky projektu v Indii nebyly jednoduché. Podle biskupa Dereka Fernandéze z indické diecéze Belgaum mnohé děti místo školy pásly krávy nebo se staraly o sourozence. Situace se ale i díky Adopci na dálku výrazně změnila. „Asi před 6 nebo 7 lety jsme v Karadí na místě chlapeckého internátu zahájili výstavbu školy, která je v naší diecézi velmi významným projektem. A reakce lidí byla velmi pozitivní. V současné době je tam asi 200 žáků, kteří se vzdělávají v angličtině. Rodiče těchto dětí jsou velmi spokojeni, protože vidí konkrétní výsledky.“
Čtěte také
Výrazný pokrok potvrzuje i ředitelka královéhradecké diecézní charity Anna Maclová. „V těch oblastech byla třeba jen 2 nebo 3 procenta lidí, kteří byli gramotní. Teď těch lidí je téměř 90 procent. Oni udělali dlouhou cestu. Na začátku toho projektu museli i přesvědčovat rodiče, aby posílali děti do škol. Přestože je školní docházka je v Indii povinná, tak spousta dětí zůstávala doma, protože jsou levnou pracovní silou. Přesvědčovali rodiče, jak je důležité, aby děti dostaly dobré vzdělání a že se tím pomůže i celé rodině.“
Za čtvrt století pomohl projekt Adopce na dálku tisícům dětí. Pro studenty z Hradce Králové to, jak sami říkají, znamená mnohem víc než jen dobrý pocit z toho, že mohli někomu pomoci.
Mohlo by vás zajímat
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Klíč ke Kremlu. Kdo je ‚kolektivní Putin‘?
-
Hackeři zveřejnili skoro 16 miliard údajů a hesel. Data unikla i z Applu, Facebooku nebo Googlu
-
‚Evropa nebude schopna pomoci,‘ reagoval Trump na setkání státníků s íránským ministrem zahraničí
-
ONLINE: Znepokojuje mě hrozba 3. světové války, tvrdí Putin. ‚Rusko ale neusiluje o kapitulaci Ukrajiny‘