Uvažujete teď o hypotéce? Zvolte krátkodobou fixaci a nečekejte, radí zkušení finanční analytici

6. červen 2024

Radioporadna věnovaná financím a půjčkám. Našimi hosty jsou finanční analytici z firmy Ekonomické stavby, Vlasta Pěchoučková a Josef Mašát. Probereme hypotéky, jejich fixace a vše, co s tím souvisí. A poradíme lidem, pokud jsou v situaci, že si zrovna budou potřebovat brát půjčku.

Čtěte také

Zlepšila se dostupnost hypoték, roste o ně už opět zájem? Protože máme za sebou období propadu.
Mám radost, že mohu začít pozitivně. Skutečně je to tak, že dostupnost hypoték od listopadu loňského roku postupně vzrůstá. Mohou za to primárně klesající úrokové sazby. Průměrná úroková sazba je k dnešnímu dni zhruba 5,09 procent, což je nejnižší úroková sazba od června roku 2022. Roste tedy zájem o hypotéky.

Zmínila jste úroky, pojďme upozornit i na další základní podmínky pro získání hypotéky.
Důležitá je příjmová oblast, tudíž prokazatelné příjmy klientů. Dobrá dosažitelnost hypotečních úvěrů je pro manželský pár nebo partnerské soužití druh a družka, kteří vydělávají společně alespoň 50 000 měsíčně.

Z čeho přesně se tedy spočítá, jestli na hypotéku vůbec dosáhneme? Můžeme mít třeba i nějakou nemovitost do zástavy?
Budeme brát, že úvěr je flexibilní a dobrý finanční poradce klienta povede vždy tou nejlepší cestou. Tudíž snaží se pro něj zajistit ty nejlepší možné podmínky. Bere se v potaz samozřejmě, zda má klient stabilní zaměstnání, tudíž splátka hypotečního úvěru není v ohrožení a neměly by tam být příliš vysoké bankovní výdaje.

Čtěte také

Je nějaký rozdíl u manželů a u nesezdaných párů?
Rozdíl mezi tím, jestli jste manželé nebo partneři, tam žádný není. Já jsem si připravil modelový příklad. V dispozici je dům o dispozici čtyři + kk, tedy pro čtyřčlennou až pětičlennou rodinu, který je v hodnotě 4 350 000. K tomu by se připočetl ještě pozemek v hodnotě 2 miliony Kč.

Pak nám vyjde splátka 29 000 Kč měsíčně, a to pokud nevyužijeme žádnou vlastní hotovost, při fixaci předpokládané na jeden rok. K tomu předpokládaná splátka za rok, když bychom refinancovali účet, bude 25 500 Kč měsíčně. Cítíte tedy, že by tam po roce měl být nějaký pokles. A v tomto příkladu bude požadovaný nutný měsíční příjem pro manžele či nesezdaný pár 60 000 Kč.

Dá se očekávat další vývoj, že třeba budou hypotéky ještě výrazněji klesat. Na čem to záleží?
Klienti se mohou těšit na další pokles. Musíme si úplně pro úplné pochopení říci, co ovlivňuje onu úrokovou sazbu. Primárně je to sazba České národní banky, pak jsou to marže bank a také to, za jaké peníze si banky půjčují. Od počátku roku byla sazba České národní banky vysoká, ale klesá a klesat i nadále bude, což je velmi dobrá zpráva.

Čtěte také

Marže bank byly od počátku roku mimořádně vysoké. Ale dnes jsou poměrně velmi nízko, pohybují se okolo 1 až 1,4 %. A pak tu máme ten třetí vliv, který nám zasahuje do úrokové sazby a to jsou dlouhodobé peníze na mezinárodním trhu. Ty od počátku roku mírně zdražily, může za to primárně vysoká inflace v USA, takže uvidíme, jak rychle nám tady úrokové sazby budou klesat.

Pokud je tedy klesající trend, vyplatí se ještě počkat s pořízením hypotéky, pokud na to někdo úplně nechvátá?
Volila bych krátkodobou fixaci a nečekala bych. Hypotéka je primárně flexibilní, tudíž se přizpůsobuje požadavkům a potřebám klienta. Pokud chcete mít hypoteční úvěr, určitě si ho vezměte a zafixujte si ho na rozumnou dobu.

Já bych tady jen doplnil, že ceny dnes už rostou rychleji, než klesají úrokové sazby hypoték. Takže ta výhodnost se potom bude trochu více míjet s cenou materiálů a zejména cenou práce.

Celou radioporadnu věnovanou financím, půjčkám a hypotéčnímu trhu si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související