Ústecký soud udělil aktivistovi pokutu za vyvěšení česko-romské vlajky

17. leden 2022

Miroslav Brož ze sdružení Konexe každý rok u příležitosti Mezinárodního dne Romů vyvěšuje na svém balkóně česko-romskou vlajku. Každý rok také tuto událost připomíná na svém facebookovém profilu. Vloni si ale někdo stěžoval. Magistrát města Ústí nad Labem dal aktivistovi pokutu tisíc korun.

Úřad požádal o spolupráci policii, kde byl Miroslav Brož loni na podzim podat vysvětlení. Trestného činu se vyvěšením česko-romské vlajky nedopustil. Proto záležitost dál posuzoval magistrát. Důvod udělení pokuty řekl tajemník Miloš Studenovský:

„Pokuta byla uložena v přestupkovém řízení z důvodu porušení symbolu České republiky. S ohledem na to, že přestupkové řízení je neveřejné, bližší informace poskytovat nemůžeme.“

Při použití tohoto postupu se Miroslav Brož podivuje nad tím, že úřady nedávají pokuty třeba za české vlajky s nápisy, které jsou vidět při sportovních utkáních a akcích. Proti rozhodnutí ústeckého magistrátu se odvolá ke krajskému úřadu. Miroslav Brož mj. připomněl i historii vzniku česko-romské vlajky. V roce 2013 ji vytvořil slovenský umělec Tomáš Rafa.

„Nové vlajky byly policií zabaveny v pražské galerii. Proběhlo vyšetřování, došlo na jejich posouzení různými institucemi. Výsledkem jsou rozhodnutí, která konstatují, že vlajka je úplně v pořádku a že nedochází k porušování zákona, protože jde o umělecké dílo. V České republice máme svobodu umělecké tvorby.“

Miroslav Brož argumentuje tím, že v době konání výstavy byla i tato vlajka k vidění v centru Ústí nad Labem

Výstava vlajek Tomáše Rafy byla v roce 2019 i v Domě umění Ústí nad Labem. Více Miroslav Brož:

„Ze zmíněných vlajek bylo dokonce vytvořeno velké vlajkořadí. Na plakátových sloupech před univerzitní galerií byla vlajky v době konání výstavy dokonce nalepeny, aby lákaly Ústečany na výstavu do galerie.“

V tomto případě ovšem ústecký magistrát nezasáhl. Úředníci neudělali nic ani při loňské akci v Domě umění zaměřené na romskou kulturu s názvem Umíme být spolu, na které česko-romská vlajka byla také.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.