Úpice nese velkou stopu rodiny Karla Čapka, chceme ji víc přiblížit lidem, říká starosta Petr Hron
Míříme do Úpice, města v údolí řeky Úpy v Krkonošském podhůří, které je centrem Jestřebích hor. Úpice vznikla jako strážní osada na odbočce Zemské stezky do Slezska u brodu přes řeku Úpu. Kdysi patřila k vízmburskému panství pánů z Dubé, kteří městu udělili čestná práva, včetně práva hrdelního, tržního a pivovárečného.
Už druhé volební období v Úpici starostuje Petr Hron zvolený za hnutí Žít v Úpici. Velmi úspěšný sportovec, několikanásobný mistr světa v silovém trojboji a bench-pressu.
Loni jsem byl na mistrovství světa v bench-pressu, kde jsem skončil druhý.
Blahopřejeme! Ale pojďme do Úpice. Jak byste nám vaše město představil?
Díky židovským továrníkům začalo město vzkvétat, takže tu byl po válce bohatý průmysl. Ale úpadek byl samozřejmě velký, protože židovské obyvatelstvo bylo odvlečeno do koncentračních táborů, většina z nich už se nevrátila. Takže z toho město žilo, mělo bohatý průmysl, velkou firmu Tonavu, výrobce vah. A nakonec nám zůstala jen Juta, za což jsme opravdu rádi, protože to je největší zaměstnavatel v Úpici. A v tuto chvíli má město asi 5300 obyvatel.
Zastupitelé rozhodli, že celé rodině Karla Čapka, včetně rodičů, bratra i sestry, jsme udělili čestné občanství města.
Petr Hron, starosta Úpice
Chtěl bych připomenout spisovatele Karla Čapka, který se sice narodil v Malých Svatoňovicích, ale své dětství a mládí prožil v Úpici. A město se také hojně objevuje v jeho pohádkách. Třeba na Krákorce žil Hejkal, v Doktorské pohádce vystupuje doktor z Úpice. Pošťácká pohádka se dokonce přímo odehrává v budově bývalé pošty v Úpici na náměstí.
Město nese velikou stopu Karla Čapka, jen s ní pořád neumíme moc pracovat. Pan Dr. Antonín Čapek v Úpici postavil dům, zajímavostí je, že to stihl za rok i se stavebním povolením. Tenkrát to šlo opravdu rychle. A provozoval v Úpici doktorskou praxi. A sourozenci Čapkovi u nás chodili na základní školu, takže opravdu zanechali velikou stopu a my se tomu teď snažíme dát prioritu. Zastupitelé loni rozhodli, že celé rodině Čapkových, včetně rodičů Antonína a Boženy, bratra Josefa i sestry Heleny, jsme udělili čestné občanství města.
Čtěte také
Co bylo vlastně pro vás před lety motivací vstoupit do politiky?
Začalo to sportem, město mě začalo ve sportu podporovat, pomohlo mi dostat se tam, kde jsem. A tak mi přišlo fér to nějak městu vrátit. Nejdříve jsem začal pracovat ve sportovní komisi a nakonec došlo k rozhodnutí začít kandidovat a začít se zajímat o věci veřejné ve městě. Já jsem Úpičák, bydlím v části Radeč. To je bývalá vesnice připojená k Úpici.
Kdybyste se měl ohlédnout za těmi sedmi lety, co starostujete, co se povedlo u vás v Úpici udělat?
Je toho hodně. Jsou samozřejmě také věci, které se nepovedly, ale to nejzákladnější je, šli jsme do voleb s bezpečností ve městě, takže se nám povedlo zřídit městskou policii. Zastupitelé byli pro, ale problémy jsou s lidmi, nejdou sehnat strážníci. Takže to teď stagnuje. Už rok sháníme strážníka k městské policii, je to tedy velký problém. Ale máme už ve městě docela rozsáhlý kamerový systém, loni jsme spravovali asi 20 kamer. Takže to se nám povedlo. A pak jsou investiční věci. Asi největší akcí byla rekonstrukce ulice Pod městem, která byla velice náročná, udělat kanalizaci a hlavní komunikaci. To se skloubilo v jedno a bylo to opravdu náročné. A začali jsme dělat cyklostezku, opravil se i hřbitov. Těch akcí je opravdu hodně.
Čtěte také
Jste také velkým kulturním centrem, máte svoji vlastní televizi s velkou historii.
Je to televize pana Jiřího Středy, který pro město dělá reportáže. Takže my ji bereme za svou.
Působí u vás i skvělý orchestr, Městská hudba Úpice. Hudba má ve vašem městě dlouhou tradici.
Muzice se u nás hodně věnujeme. Máme základní uměleckou školu, kam chodí přes 500 žáků. A není to jen o hudbě a zpěvu, je to i o tanci, divadle, o kreslení. Naši žáci sbírají velké úspěchy. A není to také jen v kultuře, ale i ve sportu. Máme Maratonstav, který pořádá závody v mistrovství světa v běhu do vrchu, na vysoké úrovni. Takže Upičáci mají být na co hrdí.
Největší problém u nás asi je, že máme podnikatele v sociálním bydlení. To nás velice trápí. Takový byznys s chudobou.
Petr Hron, starosta Úpice
Za čím se k vám jezdí nejvíc? Co se týče turistických atrakcí, máte také hvězdárnu.
Máme sice hvězdárnu, kterou postavili Úpičáci, ale je to krajská hvězdárna. Je velice navštěvovaná. Mluvili jsme o Čapkových, takže máme školu, kam chodila rodina Čapkova. Máme rodinný dům, který postavili. Máme Dřevěnku, která je kulturní památkou. Jsem rád, že se ji podařilo opravit, protože ty náklady byly obrovské. Ale teď je to velké lákadlo pro turisty. Máme kemp, odkud se dá opravdu krásně jezdit na kole do hor, na druhou stranu třeba na hrad Vízmburk nebo na Jestřebí hory. Stali jsme součástí svazku měst a obcí Jestřebí hor, kde je spolupráce s dalšími starosty skvělá. Provozujeme letní kino, které putuje po svazkových obcích, takže to je úžasné.
Čtěte také
Co vás naopak na radnici trápí? Jsou nějaké záležitosti, se kterými si nevíte rady?
Asi ten největší problém je, že máme u nás podnikatele, kteří podnikají v sociálním bydlení. To nás velice trápí. Takový byznys s chudobou. Stále doufáme, že s tím konečně někdo nahoře začne něco dělat a zamezí tomuto byznysu, protože to je obrovský problém. A netýká se to jen nás v Úpici, ale začíná se to týkat čím dále více měst.
A jaké máte plány? Do čeho se pustíte nebo do čeho jste se už pustili?
Už asi dva roky plánujeme spolu s Královéhradeckým krajem velkou investici. Je to rekonstrukce silnice přes Radeč, kde by se měla udělat kanalizace, chodníky do Radče, osvětlení, vodovod. Celkem to město vyjde asi na 100 milionů korun. A stejnou částku zaplatí kraj. Tedy opravdu velká investice. Už běží výběrové řízení na zhotovitele a pokud půjde vše dobře, měli bychom 1. září začít. Teď jsme také rozeběhli další kus cyklostezky podél řeky Úpy. Dostali jsme na to dotaci 22 milionů. Sice nás to bude stát asi 30 milionů, ale já věřím, že to bude krásný kousek, který zapadá do strategie propojit cyklostezkou Trutnov s Babiččiným údolím.
Musíme také připomenout, že Úpice má i své vlastní gymnázium.
Jsme ojedinělí, protože město si zachovalo gymnázium. Chodí tam přes 250 žáků, je to typ rodinného gymnázia a tamní žáci jsou velice úspěšní.
Takže se žije dobře v Úpici, pane starosto?
Dá se říci. Samozřejmě spousta lidí vám řekne, že ne. Ale tak je to všude.
Naším hostem byl starosta města Úpice Petr Hron. Ať se vám daří, děkuji za rozhovor.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.