Unikátní podlahu se senzorovými čidly, poprvé v Česku, mají pokoje v Domově pro seniory v Borohrádku

28. říjen 2022 09:40

Unikátní elektronická senzorická podlaha v pokojích v domově pro seniory v Borohrádku na Rychnovsku dokáže ošetřovatele upozornit například na pád klienta. V noci se pak díky tomu obyvatelům automaticky rozsvěcí a zhasínají světla. V Česku je takové řešení vůbec poprvé. 

Ve třech propojených pavilonech najde nový domov 24 seniorů, zejména s Alzheimerovou chorobou. Královéhradecký kraj výstavba vyšla na 80 milionů korun.

Čtěte také

Se stavbyvedoucím Tomášem Bártou vcházíme do pokoje C2, kde je unikátní podlaha. Na jakém principu funguje? „Senzorová podlaha se skládá ze čtverců, které mají zabudované obvody s procesory. A máme centrální počítač, na kterém je možnost sledovat, co se tom kterém konkrétním pokoji děje. Alarm vyhlásí případný pád osoby a sociální pracovnici přijde SMS zpráva s výstrahou.“

Můžeme to vyzkoušet? „Máme tu speciální figurínu z Německa. Hodíme ji na zem a měl by být vyhlášen alarm.

Jdeme se podívat za sociálními pracovnicemi

Sešli jsme do zázemí, sociální pracovnice Dominika Vacková nám ukáže na telefonu a tabletu, co se v pokoji C2 stalo. „Právě přišlo oznámení, že někdo upadl v pokoji C2, to samé hlášení mi přišlo na telefon.

My se tu můžeme na monitoru podívat do toho konkrétního pokoje? „Ano, tady vidíme, že nám někdo leží zhruba uprostřed místnosti.

Pořád to svítí červeně, znamená to tedy, že hlášení zatím nikdo nepotvrdil a ještě na místo nikdo nepřišel. „Dokud my to nevezmeme na vědomí, budou chodit notifikace stále.

Čtěte také

Je tu i ředitel Domovů na Orlici Karel Vacek. Funguje senzorová podlaha jinak v rozdílnou denní dobu? „Ano. My přes den monitorujeme pouze základní věci jako jsou pády nebo rozlité tekutiny. Ale v noci se k tomu ještě přidává detekce opuštění prostoru a také vstupu někoho dalšího do místnosti.

Má to nějaké praktické výhody i pro samotné klienty domova? „Pokud klient spustí nohy z lůžka, tak se mu rozsvítí poziční osvětlení. Jakmile se přiblíží ke koupelně, tak se mu tam rozsvítí světla. A zase zpětně, když se vrací, zhasíná se osvětlení v koupelně, uléhá na lůžko a za deset sekund zhasne i poziční osvětlení na pokoji.

Prvních pět klientů se do nové budovy Domovů na Orlici v Borohrádku na Rychnovsku nastěhují se začátkem listopadu, postupně budou přibývat další.

autoři: Jakub Vik , baj
Spustit audio

Související