Unikátní objev archeologů, práce policejního vyjednavače a komín v Bohuslavicích. NEJ reportáže

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Archeologové našli u Smiřic pravěká sídliště - tzv. kadlub, licí forma na bronzové srpy

Každý týden pro vás v Českém rozhlase Hradec Králové připravujeme aktuality a zajímavosti ze společenského i kulturního života v Královéhradeckém kraji. Které reportáže vzbudily na sociálních sítích za posledních sedm dní největší pozornost? Tady jsou pěkně pohromadě. To nejlepší na našem webu.

Čtěte také

Pracovníci Muzea východních Čech objevili ve Smiřicích rozlehlá sídliště z doby kamenné a bronzové. Ta leží na území velkém zhruba jako fotbalové hřiště. Podle archeologů se jedná o první objev takového rozsahu v Královéhradeckém kraji.

„Objevili jsme kolem 40 jam," říká vedoucí archeologického oddělení Muzea východních Čech v Hradci Králové Miroslav Novák. „Jsou to vlastně dvě pravěká sídliště, která leží při sobě. Jsou z různých období, jedno sídliště je z doby kamenné a druhé z doby bronzové. A nálezy z těch jam jsou poměrně bohaté, je tam velké množství keramiky i kamenné nástroje. Našli jsme i licí formy na bronzové nástroje."

Čtěte také

Mnoho lidé má rádo detektivky a sleduje v televizi nejrůznější kriminální seriály. Napadla vás někdy otázka, jestli je práce detektivů a vyšetřovatelů přesně taková, jak nám ji televizní tvůrci na obrazovkách představují? Pozvali jsme do studia kriminalistu a policejního vyjednavače Jana Lomnického, aby nám v tom udělal trošku jasno.

„Člověk musí mít pro tuto práci dobré vyjadřovací schopnosti a komunikativní dovednosti, musí být kreativní. Jsou různé postupy, ale není to kuchařka," říká kriminalista a policejní vyjednavač Jan Lomnický.

Čtěte také

Díky Tomáši Prouzovi spousta lidí od jara sledovala dění na bohuslavickém komíně a příběh čápů Bohunky a Bohouška. Tomáš pracuje meteorolog na meteostanici Českého hydrometeorologického ústavu v Peci pod Sněžkou a je zároveň předsedou Amatérské meteorologické společnosti, která se věnuje hlavně nebezpečným jevům, jako jsou velké bouřky a tornáda.

„Letošní rok byl pro čápy náročný nejen z hlediska letních bouřek. V dubnu na ně několikrát nasněžilo, v květnu zase bylo hodně deště," říká meteorolog, čapí pozorovatel a lovec bouřek Tomáš Prouza.

autor: baj
Spustit audio

Související