Unikátní jezero v Adršpašských skalách láká ke koupání. To je v něm však zakázané

25. červenec 2015
Unikátní jezero v Adršpašských skalách láká ke koupání. To je v něm však zakázané

Jde totiž o národní přírodní rezervaci. Zákaz ale denně porušují desítky a někdy i stovky lidí. Nejčastěji večer, po oficiální otevírací době, kdy nemusí u vstupu do skal platit. Tentokrát se jim to ale vymstilo, na místo totiž přijela kontrola.

Petr Kuna a Luboš Němeček ze Správy CHKO Broumovsko právě začínají kontrolovat dodržování zákazu koupání. Oficiální otevírací doba Adršpašských skal právě skončila, lidé tak nemusí u vstupu platit a slunečné počasí část z nich nalákalo do vody.

Čtěte také

„My to víme, jenže dcera byla k neudržení. Moc se omlouváme", reaguje první z oslovených turistů. Ten je z Olomouce a do vody pustil svoji malou dceru, strážci ho nakonec jen napomenuli.

O chvíli později, na jiném místě už ale vytahují pokutové bloky.

"Poplavte sem, prosím Vás."
„Vy budete chtít nějakou pokutu?"
„Ano. Dobrý den, jsem Luboš Němeček. Jste v národní přírodní rezervaci a tady je koupání zakázané. Můžeme to vyřešit na místě blokovou pokutou, udělenou na místě,"
„Souhlasím, ano."

Koupající se mladík zaplatil pokutu 200 korun. Ne vždy se ale strážci setkávají s takovou pokorou. První problémy na sebe nenechají čekat.

„Vy si přijdete, když je tady pár lidí a můžete je buzerovat. Včera tady bylo sto lidí a koupali se," rozčiluje se mladá matka, jejíž dcera právě vylézá z vody.

Žena argumentuje tím, že se v jezírku koupou lidi běžně a jindy problémy nemají.

Unikátní jezero v Adršpašských skalách láká ke koupání. To je v něm však zakázané

„Ona tady totiž existuje taková fáma v Adršpachu, že místní se tady po šesté večer mohou koupat. A to není pravda," vysvětluje strážce Petr Kuna.

On a jeho kolegové se s lidmi porušujícími zákon snaží domluvit, někdy se to ale nedaří.

Máte tady s sebou peníze?"„Ne"„Tak občanku a stavíte se někdy jindy to zaplatit, v Polici nad Metují."„Tak to ne, to je pro mě daleko.

Strážci nakonec raději zavolali hlídku státní policie, která pomohla situaci vyřešit.

Většina hříšníků nakonec na místě zaplatila blokovou pokutu, několik případů ale putuje do správního řízení. Strážci parku přitom budou v namátkových kontrolách pokračovat.