Únavový syndrom úzce souvisí s chronickým stresem a přetížením. Lékaři doporučují: zvolněte!

2. březen 2020

Pod pojmem chronický únavový syndrom se neskrývá jen únava a vyčerpání. Je to onemocnění, které pacientům dokáže život pořádně znepříjemnit. Projevuje se psychickými, i neurologickými příznaky. Udělejte si inventuru života a najděte svá slabá místa.

MUDr. Petr Hrubeš z Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové v naší radioporadně na téma: chronický únavový syndrom a deprese.

Čtěte také

Chronický únavový syndrom postihuje především dospělé osoby středního věku (mezi 40-50 lety), většinou ženy. Nemocný si stěžuje na těžkou únavu a tělesné a duševní vyčerpání.

Celková ztráta energie, bolesti kloubů a svalů, bolesti hlavy, špatný spánek, problémy se soustředěním, poruchy paměti, to jsou některé příznaky onemocnění. Únava hraje v organismu důležitou roli. Je to varovný signál toho, že je třeba v životě zpomalit.

Únava chrání naše tělo před přetížením a je důraznou výzvou k odpočinku.

Jak odlišit chronický únavový syndrom od běžné únavy?

Aby lékař chronický únavový syndrom diagnostikoval, musí nemocný splnit dvě podmínky. Příznaky onemocnění se musí vyskytovat nejméně čtyři najednou a musejí přetrvávat nejméně půl roku.

MUDr. Petr Hrubeš ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Bohužel vzhledem k tomu, že se onemocnění neprojevuje příliš specifickými příznaky, bývá často zaměňováno za pouhou únavu.

Příznaky onemocnění:

Únava: těžká psychická i fyzická vyčerpanost, svalová slabost zhoršující se po lehké námaze, kterou nelze ani delším odpočinkem odstranit.
Bolesti: bolesti svalů, „ranní ztuhlost“, bolesti kloubů, bolesti hlavy, zduřené a bolestivé mízní uzliny, bolesti krku, bolesti břicha, bolesti hrudníku, bolesti srdce, zrychlený tep.
Poznávací potíže: zapomnětlivost, zmatenost, obtížné myšlení a soustředění, psychická únava, poruchy krátkodobé paměti (nikoli dlouhodobé) aj.
Přecitlivělost na světlo a zvuk.
Porušené vnímání teploty: pocity horka nebo chladu, zvýšená tělesná teplota.
Narušení spánku: špatná kvalita spánku, „živé sny“, nespavost, časté probouzení.
Psychické problémy: citová nevyrovnanost, podrážděnost, deprese.

Původce onemocnění lze jen velmi těžko odhalit

Léčba je poměrně složitá. Doporučuje se zvolnit životní styl, který byl do prvních příznaků onemocnění, velmi hektický. Lékaři radí zmírnit denní aktivity, vyhnout se nadměrné fyzické námaze a stresovým situacím.

Základem je naučit se tzv. „pozitivnímu myšlení"

V některých případech lékař může nasadit také antidepresiva.

V České republice je nemocných s touto diagnózou kolem 40 tisíc, a přestože již bylo vyzkoušeno mnoho přístupů a aplikováno mnoho léků, jediné doporučení je psychické zklidnění a úprava životosprávy.

Celou radioporadnu s MUDr. Petrem Hrubešem si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související