Ukrajinské a české děti si na společném setkání ve Vrchlabí ukázaly, jak slaví Vánoce a další svátky

10. listopad 2023 08:44

200 školáků z vrchlabských základních škol a jejich vrstevníků z Ukrajiny se potkalo na mezinárodním workshopu ve Vrchlabí. Společně prožitý den měl ukrajinským dětem pomoci zvládnout vážnou situaci v jejich domovské zemi. Vzájemnému sblížení napomohlo například prezentování tradičních vánočních zvyků Česka i Ukrajiny pod dohledem lektorů. 

Čtěte také

Hlavní sál kulturního domu Střelnice ve Vrchlabí zaplnily desítky studentů. A to nejen českých, ale především ukrajinských. Konkrétně ze Zakarpatí.

„Děti přijely na sedm workshopů, které je seznámí s tím, jak české děti tráví Vánoce, jak se v Česku slaví Vánoce. A také naopak nám ukrajinské děti přiblíží, jak se slaví Vánoce u nich doma,“ říká za organizátory Daniela Nosková.

Ukrajinka Žofie mi vysvětluje, že je za hranicemi své země poprvé a že se jí u nás velmi líbí. A to zejména naše české hory, Krkonoše. Pomalu začíná komunikovat s českými dětmi a má v plánu dobře se naučit náš český jazyk.

Ukrajinské a české děti si na společném setkání ve Vrchlabí ukázaly, jak slaví Vánoce a další svátky

„Nejdůležitější je, aby u nás ukrajinské děti získaly kontakty a našly si kamarády. Aby získaly dobrý pocit, že tady něco dokázaly, říká Larisa.

Čtěte také

Děti naštěstí opustily ty největší hrůzy, které zažily na Ukrajině. Ocitly se v úplně novém prostředí. Jak probíhá jejich adaptace? „Je to velmi individuální, záleží na každém. Ale obecně děti se adaptují na nové prostředí velmi dobře. Neřekla bych, že jsou nějaké velké problémy, doplňuje Larisa.

Vidíme tady jednotlivá stanoviště, čtyři česká a dvě ukrajinská. „Děti budou dělat vánoční vločky a taštičky. Také si vyzkouší, jak se zdobí perníčky. A udělají si také vánoční svíčky ze včelího vosku, usmívá se organizátorka akce Daniela Nosková.

Organizátoři mezinárodního workshopu ve Vrchlabí pevně věří, že se jim další podobné akce pro děti podaří ještě uspořádat. Další by se měla uskutečnit hned na jaře

Spustit audio

Související