Tyto dny jsou ideální ke sledování padajících hvězd, pravidelného letního roje meteorů Perseid
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení. Sledujeme vesmírné projekty, lékařské výzkumy nebo archeologické objevy.
Čtěte také
Trosky čínské rakety Dlouhý pochod 5B, která nekontrolovaně sestupovala k Zemi, vstoupily do atmosféry a bezpečně dopadly do moře u Filipín. Podle údajů americké a čínské vesmírné agentury je dopadová plocha v Suluském moři poblíž Filipín, informoval server Space News, který sestup živě přenášel. Lidé v Malajsii sledovali padající svítící objekty a zveřejňovali videa na sociálních sítích.
Tento týden je ideální ke sledování pravidelného letního roje meteorů, takzvaných Perseid. „Nejintenzivnější budou sice až příští týden, jenomže v tu chvíli bude zrovna měsíc v úplňku, ideální podmínky pro sledování tedy máme v těchto dnech,“ vysvětluje astrofotograf Petr Horálek ze Slezské univerzity v Opavě.
Čtěte také
Ostravští přírodovědci vyrazili na speciální expedici na Island. Chtějí tam přijít na záhadu dlouhověkosti žraloka malohlavého, který se dožívá až 400 let, zatímco ostatní druhy žraloků žijí jen desítky roků. Akademici budou odebírat vzorky jeho DNA. Výsledky výzkumu by mohly pomoci třeba ve zdravotnictví.
Hledat v hlubokém vesmíru planety podobné Zemi, to je úkolem mise PLATO Evropské vesmírné agentury. Sonda se má vydat na oběžnou dráhu v roce 2026. Na její přípravě se podílí také brněnští vědci. Ti v červenci provedli unikátní zátěžový test. Cílem testu bylo ověřit, zda hlavní nosná část sondy, její centrální trubice, vydrží extrémní tlakovou zátěž při startu rakety i následném osmiletém pobytu ve vesmíru.
Čtěte také
Zhruba devět z deseti nových fotovoltaických elektráren je vybaveno systémem na akumulaci elektřiny. Jen v první polovině letošního roku se převážně v domácnostech instalovalo 89,2 megawatthodin (MWh) bateriových úložišť, tedy víc než samotný výkon fotovoltaiky. V prvním pololetí vzniklo 9354 solárních elektráren s celkovým výkonem 74,8 megawattu.
Podmořští archeologové a potápěči vylovili šperky nedocenitelné hodnoty ze španělské lodi, která ztroskotala roku 1656 u souostroví Bahamy. V oblasti plné žraloků byli hledači pokladů i dříve, tento nález je ale výjimečný svou zachovalostí i počtem nalezených artefaktů.
Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!
Související
-
Vědci vyvinuli pohyblivý magnetický sliz, který by mohl pomoci při spolknutí nebezpečných předmětů
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
-
Slunce, jak ho svět neviděl. Evropská sonda Solar Orbiter se přiblížila k hvězdě na 48 milionů km
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
-
Mikroplasty poprvé objeveny v lidské krvi. Laboratoře prokázaly, že částice mohou poškozovat buňky
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.