Trutnovsko bylo za všech okolností mým existenciálním domovem, říkal rád s oblibou Václav Havel
Jednou z největších osobností moderních českých dějin a stěžejní postavou listopadu 1989, byl dramatik, esejista, politik, devátý prezident Československé a první prezident České republiky - Václav Havel.
Trutnovsko bylo za všech okolností jeho existenciálním domovem, jak sám říkal. Zasadil sem jednu ze svých nejznámějších divadelních her, natočil tu i svůj první film.
Čtěte také
Ani za tři čtvrtě století se v některém lidském životě nemusí přihodit nic až tak dramatického, zato v jiném to jiskří od samého počátku.
Václav Havel, jedna z největších osobností moderních českých dějin, by 5. října oslavil pětaosmdesátiny. Byla radost slyšet od této hlavy státu moudrá slova … a je to radost dodnes!
K nedožitým pětaosmdesátinám jedné z nejvýznamnějších osobností také našeho kraje se vrátíme v pořadu Elišky Pilařové s názvem O věcech obyčejných a neobyčejných. A kde jinde se mohl rozhovor natáčet, než na Hrádečku, který Václav Havel považoval za svůj existenciální domov.
Hezký poslech.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.